KLUCKFLASKA, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid250 SEK
Est300 SEK
DALAHÄST, skuret trä, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, trä, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Loop Stand", Hay
Final bid650 SEK
Est600 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
VERA NILSSON (1888-1979), färglitografi, signerad och numrerad 138/250
Final bid500 SEK
Est600 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, monogramsignerad och daterad 72
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal, Skellefteå
Final bid450 SEK
Est400 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -42
Final bid200 SEK
Est1,200 SEK
GOLVVAS, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Stripe", Skandiform
Final bid10,500 SEK
Est2,500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg, ur serien "Stora Zoo"
Final bid350 SEK
Est300 SEK
WHISKEYGLAS, 12 st, glas, Reijmyre glasbruk
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORD, barock, Sverige, 1700-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
NÖTKNÄPPARE, 2 st, trä 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MIRANDA OF SWEDEN, 7 del, matgrupp, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", servisdelar, 8 delar, Rörstrand
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK
SPELBORD, 1700-/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutjärn, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est600 SEK
JOSEF I CAROL (född ?), metallarbete, signerad och daterad -73
Final bid650 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Secto Design Oy, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 1 par, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VISITKORTSFAT, metall, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HATTASKAR, 2 st, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ARMÉKNIV, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN. skål, glas, Artist Collection, Boda
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 19 del mockaservis, porslin, "Blå Blomst"
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HÄNGE/BROSCH, 18k guld, vikt ca 10,9 g
Final bid3,800 SEK
Est4,500 SEK
VÄGGHYLLA, målat trä, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
LITOGRAFISKT TRYCK, motiv av "HCS Macqueen", 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MAGNUS AHLGREN (1918-2005), färglitografi, signerad och daterad-83
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KARUSELLBORD, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
MATTA, Kelim, galleri ca 297 x 88 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
FÅTÖLJ, "Stripe", Skandiform
Final bid5,200 SEK
Est1,200 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 10 st, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, art déco, 1930-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Final bid400 SEK
Est800 SEK