BERNT WENNSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad-81
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, GAB 1921, tot vikt ca 159 g
Final bid300 SEK
Est600 SEK
VÄGGLMAPA, Asea, swedish modern, 1940-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
BAJONETT, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
MARIANNE WESTMAN, karott med lock, porslin, "Granada", Rörstrand
Final bid400 SEK
Est300 SEK
WILKE ADOLFSSON, taklampa, glas, signerad och daterad -93
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄRDGÅRDSSKULPTUR, stenmassa, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
HATTAR, 3 st, bla Siwel 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est200 SEK
DAG BJÖRN HELLSING (född 1923), olja på pannå, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SAMLING PRISMOR, ca 95 st, 1900-tal, vikt ca 11 kg
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -41
Final bid550 SEK
Est1,200 SEK
SVEPASK, 1900-talets första hälft, större modell
Final bid300 SEK
Est200 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT OCH TALLRIKAR, 5 del, porslin, England, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, glas, Murano, "Swirl", Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska, omkring år 1800
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, "Carolin", Markaryd, B204/31
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
BERTIL VALLIEN, vas och skål, glas, Boda, signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HÅKAN BERG (född 1958), färglitografi, signerad och numrerad 107/140
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
ERIK HÖGLUND, 2 st, vaser, glas, Boda
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PARAPLYSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
JONAS LINDVALL, fåtölj, "Papa" ´, Skandiform, samtida
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, förkromad metall, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
SAMLING KOLMÅRDSMARMOR, 9 del, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GUNNAR KANEVAD, skulptur, trä, signerad och daterad -72
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Final bid500 SEK
Est400 SEK
NAOTO FUKASAWA, taklampa, "Pao Pendant 350", för HAY
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SPEGEL, Johansfors spegelfabrik, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, brons,"Västgötaknalle", monogramsignerad NC
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MALMGRYTA, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, empire, 1800-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
KLACKRING, 18k guld, 1972, vikt ca 3,2 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FLASKSCHATULL, 1800-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est800 SEK
ASGER SOELBERG, stol "Co-Pilot", Bernstoffminde för DK3, Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
VAS OCH FAT, 2 del, konstglas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, keramik, Elbogen, Malmö, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPELBORD, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MODELLSKEPP, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPOR 1 par, 1900-tal, glas
Final bid850 SEK
Est600 SEK