VASER, 5 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER J LASSEN, Montana, väggskåp
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SAMLING ALLMOGE, smide, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
SLAVA, damarmbandsur, guld på stål, USSR
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft, blyinfattat glas
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, efter, affisch
Final bid800 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, Stockholm, vikt ca 3 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
HANS J WEGNER, stol CH 24, "Y-stolen", Carl Hansen & Son, 2000-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
GÖSTA GUSTAVSSON (1931-2008), färglitografi, signerad och daterad -72
Final bid450 SEK
Est400 SEK
FIGURER, 4 st, keramik, bla Bengt Wall Trosa samt Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
JERZY POTRZEBOWSKI (Polen, 1921-1974), olja på duk, signerad
Final bid17,500 SEK
Est5,000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BERTIL VALLIEN, 4 st, miniatyrvaser, glas, Kosta Boda, signerade
Final bid600 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 8 st, glas, Fuga, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
EJE AHLGREN, vägglampa, "V-75S", Bergboms
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
ROGER PERSSON, bord/sideboard, "Mill"
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
KRISTALLFÖREMÅL, 4 del, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GUNNAR CYRÈN, skål av kristall, "Sofiero", Orrefors
Final bid350 SEK
Est400 SEK
DÖRR MED GLASAD ÖVERDEL, 1800/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
HELMUT WEBER (1936), oljemålning, signerad och daterad -71
Final bid300 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJOR OCH ARMBAND, 4 del, bl a silver, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, Fulton, Triple calender, moon phase, 226133, 1950-tal
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, old, ca 177 x 166 cm
Final bid450 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Esklistuna, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 163 x 258 cm
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, malm, Bollings, Gränna, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KLAFFBORD, 1800-tal, större modell
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Ersatt med nytt nr. FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KORGHYLLA, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HANS ERIK ERIKSSON (1921-1997), oljemålning, signerad och daterad -81
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 SEK
HATTHYLLA, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, JOC Vetlanda, 1950/60-tal
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
SKEDAR, 19 st, silver, GAB, 1970-tal, total vikt ca 540 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
JULDEKORATION, med speldosa, trä, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est300 SEK
 INGRID ATTERBERG, golvvas, keramik, "Negro", nr 2137, Upsala-Ekeby
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
PUNCHMUGGAR, 9 st., silver, LÅA, 1900-tal, total vikt ca 321 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1970-/80-tal
SERVERINGSVAGN, 1970-/80-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
VINPROVARGLAS, 6 st, glas, Orrefors, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, sk Butlers tray, England, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OVERLOCKMASKIN, Elna Lock, L5
OVERLOCKMASKIN, Elna Lock, L5
Final bid400 SEK
Est300 SEK