SPINDELUR, silver, 1800-tal
SPINDELUR, silver, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, större modell, gjutjärn, samtida
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
DAVID GECKELER, 1 par barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLAR, 14 st, glas, Fuga, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 116 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
DRAGSPEL, Hohner, "Fidelio 1"
DRAGSPEL, Hohner, "Fidelio 1"
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-talets början, signerad J Morris
Final bid600 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, i form av snäcka, tot vikt ca 4,6 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 13,9 g
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 2000-tal
PARAPLYSTÄLL, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLACKRING, 18k guld, med svart onyx, tot vikt ca 5,5 g
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
PINNSTOLAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SERVERINGSFAT, 2 st, porslin, England, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
GUSTAV ADON (1922-1998), oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, tot vikt ca 4,6 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
STEN ALLUMANN (född 1947), oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BROSCHER, 2 st, 18k guld, vikt ca 9 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
FOTOGRAFI, 1900-/2000-tal, osignerat
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FOTPALL, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RINGAR OCH BROSCH, 3 del, 18k guld, bl a med kalcedon, tot vikt ca 9,8 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
FISKBESTICK, nysilver, modell Chippendale, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
KNIV, sannolikt afrikansk, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CREMEKOPP, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, briljantslipad diamant 0,13 ct, tot vikt ca 3 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
GUNNAR VALENTIN (född 1944), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ETAGEBORD, 1800-/1900-tal
ETAGEBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VASER, 3 st, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NYCKELSKÅP / SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
FLASKETIKETTER, 6 st, porslin, Staffordshire, England, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HÄNGEN, BROSCH OCH RING, 18k guld, tot vikt ca 6,5 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GARDINER, 1 par, Vuokko Nurmesniemi, VUOKKO, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SVENSKA MYNT, ca 78 st, mestadels  5 kr samt 2 kr, mestadels 1900-talets första hälft
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SVEN SAHLBERG (1909-2008), oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SELTERGLAS, 12 st, Kosta, Sverige
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TOM DIXON, "Cast factory", skulptur / sparbössa, samtida
Final bid400 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad Lundström
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad Lindstrand
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PHILIPPE STARCK, spegel,  "François Ghost", Kartell
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Final bid750 SEK
Est800 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Bill large", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HAY, "Mags", modulsoffa, Danmark
Final bid7,600 SEK
Est10,000 SEK
KAFFEKANNA, Emsa, "Rio", W. Germany, 1970-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ALFRED WETTERSTRÖM (1863-1934), oljemålning, signerad
Final bid250 SEK
Est800 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 170 x 240 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SILVERMYNT, 3 st, Amerika, 1992, total vikt ca 68 g
Final bid500 SEK
Est800 SEK