RÖDVINSGLAS OCH VITVINSGLAS, 11 st, Reijmyre glasbruk
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SUPKOPPAR, 2 st, silver, 1700-/1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
Final bid750 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,6 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SEKRETÄR, 1900-talets första hälft
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
EMALJSKYLT, 1900-talets första hälft, "Hemmets Journal varje vecka"
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PROVDOCKA, sent 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
TAKLAMPA, orangelackerad metall, Carl Thore, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
BRINGARE, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SERVISDELAR, 9 delar, porslin, "Sylvia", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BARSTOLAR, 3 st, "Zanzibar", design Raul Barbieri, Rexite, Italien
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 1,4 g
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SAMEKNIVAR, 2 st, bla J Marttiini Finland, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, "Safari", Tingströms Möbler, design Anders Löfgren, 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVIETTER, ca 46 st, linnedamast, olika mönster, mestadels 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 395 x 260 cm
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1968, med större fasettslipad bergkristall
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt exkl sten ca 5,7 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, bl a 1 par saltkar, tot vikt exkl glasinsatser 262 g
Final bid550 SEK
Est600 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på pannå, signerad à tergo
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, silver och sten, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PUCK STOCKLASSA, skulptur, brons, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, Alton, Falköping 1964, vikt ca 3 g
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
SKULPTURER, 2 st, jade och kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MAGIS, matbord, "XZ3"
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
STEKHUV, pläter, Sheffield, England, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PALL, "Triva", Nordiska kompaniet, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
DUK, LÖPARE OCH SERVIETTER, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HERRARMBANDSUR, Citizen, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Bill large", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MONTRAR, 2 st, ramverk av mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Anker, Tyskland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, 179 x 325 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljemålning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PENTTI SARPANEVA, ljusstake, silver, Åbo, Finland, 1970-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, svenska stämplar 1904, vikt ca 19 g
Final bid7,600 SEK
Est9,000 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 281 g
Final bid1,400 SEK
Est700 SEK
Final bid550 SEK
Est400 SEK
COLLIER, silver, med flakong av snäcka
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SKULPTURER, 5 st, brons och malm, bla Rune Edström
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK