KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerad och daterad -96
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SIMON GATE, vas, glas, "Tusen fönster", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Mirror Ball", diameter 50 cm
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
VINSTÄLL, järn, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est800 SEK
ALAIN VAN HAVRE, "Circle", matbord, Ethnicraft, samtida
Final bid6,400 SEK
Est9,000 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
KENT JOHANSSON, vägghyllor, 1 par, "F-shelf", Maze, samtida
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
PLUNTOR, 2 st,, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, signerad
Final bid400 SEK
Est600 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1700-/1800-tal
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
HALSRING MED HÄNGEN, silver, bla sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografi, signerad och numrerad
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 240 x 140 cm
Final bid300 SEK
Est800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Final bid800 SEK
Est400 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med mabépärla, tot vikt ca 7,3 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 5 st, gls, bla Ruda, Johansfors, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BREVPRESSAR, 3 st, glas, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KONTORSSTOL / KONFERANSSTOL, Bombastik, 2016
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, bla större modell GA Olsson Nusnäs Mora, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
DOSA, fajans, 1700-tal, Mariebergsliknande stämpel
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
HALVMODELL, plåt, otydligt signerad och daterad 1981
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VERNER PANTON, "Moon" taklampa, Verpan, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
KARMSTOLAR, 7 st, Sakandiform, 2000-tal
Final bid3,600 SEK
Est500 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Final bid500 SEK
Est600 SEK
GAMFRATESI, sidobord, "Tulou", HAY, samtida
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, 1700-tal, bl a Stephan Westerstråhle (verksam 1789-1812), Stockholm 1797
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, Åmells, engelsk stil, 1976
Final bid300 SEK
Est500 SEK
DUKAR, ca 10 st, bl a hellinne och knypplade, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NORM ARCHITECTS, piedestal, Menu, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 14 st, silver, tot vikt ca 188 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
MATBORD, skiva av svartbetsad askfanér, underrede massiv akacia, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
SITTPUFF, Kelim, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
GLASFÖREMÅL, 8 del, Reijmyre glasbruk, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PLÄDAR, 2 st, virkade, sk mormorsrutan, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, gips, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 230 x 152 cm
Final bid250 SEK
Est800 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KOPPARHINK, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KENT JOHANSSON, vägghyllor, 1 par "F-shelf", Maze, samtida
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
SÄNGLAMPA, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljemålning, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FAT, tenn, sengustavianskt, otydliga svenska stämplar 1797
Final bid600 SEK
Est800 SEK