SOPPSLEV, silver, Hallberg Stockholm, vikt ca 250 g
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BÄGARE OCH SKÅL, silver, bla CG Hallberg Stockholm 1907, tot vikt ca 175 g
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, sk butlers tray, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, Candino Blue Sea automatic, guld på stål, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, med blås sten, svenska stämplar 1941, tot vikt ca 6 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm M9, vikt ca 24 g
Final bid12,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
EVALD HEDENSTRÖM (1909-1996), olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, målad och bronserad, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JULGRANSFOT, FIGUR OCH FISKERULLE, metall, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, silver, CH Hallberg, Stockholm 1948, vikt ca 230 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABER, malm, Lancini, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, trä och glas, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, 1800-tal, vikt ca 150 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL, silver, vikt ca 500 g
SKÅL, silver, vikt ca 500 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ELDSKÄRMAR, 1 par, svartmålad plåt, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÄNKSKÅP, allmoge, bemålat, 1800-tal, med datering 1841
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, otydliga svenska stämplar, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
CIGARETTETUI, silver, vikt ca 105 g
Final bid350 SEK
Est500 SEK
RING, silver, 1700-/1800-tal
RING, silver, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BROSCHER, 4 st, silver, bla med tigeröga, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ALDO LONDI, figur, stengods, "Rimini Blue" Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PAPPERSKORG, teak, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SILVERTACKA, 999/1000, Argor SA Chasso Essayeur Fondeur, vikt ca 100 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
PENDELLAMPA, "Mega Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SERIETIDNINGAR, 15 st, bla Kalle Anka 1960
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT SAMT KAFFEKANNA, 12 del, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 25 del, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
SERVERINGSFAT OCH SKÅLAR, 7 st, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
DJUPA TALLRIKAR SAMT ASSIETTER, 24 del, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
MATTALLRIKAR OCH FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 24 del, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, med olikfärgade stenar, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1991, vikt ca 112,5 g
Final bid56,000 SEK
Est55,000 - 65,000 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SKULPTUR, brons, 1900-tal
SKULPTUR, brons, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra häft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt tidigt 1900-tal, signerad Fred Carlson
Final bid350 SEK
Est500 SEK
GULDFÖREMÅL, 5 del, tot vikt ca 1,8 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
DRAGSPEL, Rämjes, S Special 1 professional, bas, Italien
Final bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter tot 0.025 ct, tot vikt ca 6,9 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
ARMRING, 18k guld, 1978, vikt ca 26 g
Final bid13,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
HALDOR VIK & INGMAR RELLING, dagbäddar/hörnsoffa, "Svane", Ekornes fabrikker A/S Svane, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est5,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK