SAMLING GLAS, 13 st, Skruf glasbruk, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VITVINSREMMARE, 8 st snarlika, grönt glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARAFFER SAMT SKÅL, med lock, kristall, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 2 st, ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄRLDSKLOCKA, mässing, 1960-tal, Kundo, Tyskland
Final bid550 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, enligt uppgift Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 5 st, glas, "Antik", Reijmyre glasbruk
Final bid800 SEK
Est400 SEK
BRICKOR, 2 st, nysilver, bla Sheffield England, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BERTIL WAHLBERG (1923-1980), olja på pannå, signerad
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOL, "Fiber chair - Tube base", Muuto
Final bid450 SEK
Est800 SEK
PUSCHMUGGAR OCH SELTERGLAS, 20 st, glas, 1800-/1900-tal, "Karlberg", Kosta
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 36 del, "Wild Rose", Villeroy & Boch, 1900-talets andra hälft
Final bid5,400 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 7,9 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
GEORG STOOPENDAAL (1866-1953), olja på duk, signerad
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
MONICA BRATT, 2 del, rött glas, Reijmyre glasbruk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
AFRIKANSKA VAPEN, bla jaktspjut, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
GUNILLA ALLARD, fotpall, "Cinema", Lammhults, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GARDINSTÄNGER, 4 st, 1800-/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR CYRÉN, 8 st champagneglas, "Helena", Orrefors
Final bid650 SEK
Est600 SEK
OVE JEPSEN (född 1934), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SPEGLAR, 1 par, rokokostil, Italien, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, silver, MAB Stockholm 1947
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 160 x 200 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
SPEGELLAMPETT, 1800-talets andra hälft, etikettmärkt E Ohlin Wadstena
Final bid700 SEK
Est800 SEK
INGRID ATTERBERG, skål, lergods, "Negro", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGKROKAR MED GALGAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
OSTFORM, trä, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TEXTIL, paisley, ull, 1800-/1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Bench
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 240 x 169 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
KARMSTOL, Gemla, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PALL, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN OCH DAMARMBANDSUR, guld, örhängenas vikt ca 2,5 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SUPKOPPAR, 2 st, silver, 1700-/1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Arper, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, svenska stämplar 1838
Final bid300 SEK
Est400 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft, skivor av marmor
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, silver, svenska stämplar 1930, vikt ca 194 g
Final bid500 SEK
Est800 SEK