SIMON LEGALD, 1 par barstolar "Form", Norrman Copenhagen, samtida
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1796)
Final bid2,800 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, litografier, signarede
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 17,9 g
Final bid7,400 SEK
Est7,500 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla förgyllda, med granater och blå stenar
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATTA, rya, 1900-talets andra hälft, 225 x 168 cm
Final bid300 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, sidobord, "LTR occasional table", Vitra, samtida
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
ANDRIES VAN ONCK & KAZUMA YAMAGUCHI, soffbord / matbord, "Lem adjustable table", Magis
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, med cabouchonslipad ametist, tot vikt ca 5,9 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KARAFFER, 4 st, glas, Eva Solo
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BRICKA, nysilver, GAB Stockholm, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JASPER MORRISON, stolar, 1 par, "All Plastic Chair", Vitra, samtida
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
EERO AARNIO, "Dalmatian Puppy", Me too collection, Magis, Italien, samtida
Final bid600 SEK
Est600 SEK
ETHNICRAFT, "Double", matbord, samtida, massiv FSC-certifierad teak
Final bid7,600 SEK
Est10,000 SEK
VÄGGHÄNGARE, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 1 par, silver, 1900-tal, tot vikt ca 179 g
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SAFTSERVIS, 12 del, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BÖRJE SKOGH, väggrelief, stengods, Gustavsberg, signerad och daterad 77
Final bid200 SEK
Est400 SEK
REMMARE, 2 st, glas, 1700-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
REMMARE, 2 st, glas, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
PLUNTOR, 2 st,, glas, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, glas, 1700-/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FLASKA, glas, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SELTERGLAS OCH KARAFF, 3 del, glas, 1800-talets första hälft
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FAT PÅ FOT, blått glas, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
CHAMPAGNESTRUTAR, 11 st, glas, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, 1800-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
OSEP MAIDANJUK (1886-1961), olja på pannå, signerad
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SNAPSGLAS, 12 st, glas, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SPETSGLAS, 1700-tal, fot med innesluten spiral
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FLASKA, glas, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
TAVLA, 1700-tal, Konung Gustaf den III:s tal
Final bid5,200 SEK
Est1,200 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SNAPSGLAS, 13 st, glas, dekor av monogram Gustaf III
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OLLE ALBERIUS, skulptur, glas, Orrefors, signerad
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MATBORD, Åmells, gustaviansk stil, sent 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
WÜRTEMBERGISCHE METALWARENFABRIK (WMF), skål, nysilver och glas, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK