TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, märkt MY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
PAPPERSKORG, skinn och mässing, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
MÄRKLIN, 20 st, vagnar, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TERRIN OCH UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-talets andra del
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning efter Francesco Guardi, signerad F Meuller, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est2,000 SEK
TALLRIKAR, 12 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
SÅSSKÅL OCH UPPLÄGGNINGSFAT, 3 del, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 13 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
ASSIETTER, 13 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 12 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
MÄRKLIN, diesellok, 3021, Tyskland
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Final bid400 SEK
Est600 SEK
MÄRKLIN, 3 st, lok, Tyskland, nr E6302, 89005 samt 3029
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SYSKONRING, 18k vitguld, med 2 briljantslipade diamanter tot ca 0,30 ct, vikt ca 3 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
FRANCO COSTA (1934-2015), färgserigrafi, signerad och numrerad 208/250
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum
Final bid450 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, Herstal, "Tentacle lamp", 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 delar, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
FRITZ GRAHN (1910-1989), blyerts, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SYBORD, 18/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÄGGKOPPAR, 8 st, koppar, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid4,400 SEK
Est2,500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Final bid6,400 SEK
Est1,000 SEK
HATTHYLLA, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 6 st, mässing, Metall slöjden Gusum samt Vallon mässing
Final bid650 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, slät modell, vikt ca 6,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
ANDERS JACOB ROSENDAHL, fällbord, Arboga, 1700-/1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
VIKTER, 29 st, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
MINIATYRBYRÅ OCH PIGTITTARE, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 6,4 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BJÄLLERKRANSAR, samt 9 lösa bjällror, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid550 SEK
Est400 SEK
CAFÈSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ULRIKA HYDMAN-VALLIEN, skål, "Caramba", Kosta Boda
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MORTEL, mässing, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HANDFAT OCH BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
PIGTITTARE, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid350 SEK
Est300 SEK