SPARBÖSSA, mässing, Östergötlands Enskilda Bank, 1900-tal.
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SILVERATTIRALJER, 3 del, bla svenska stämplar 1869 och 1906, tot vikt ca 95 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSERVIS, 50 del, porslin, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 7 del, bla syset, tot vikt ca 52 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, kinesisk stil, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, mässing, modell 532, Markaryd
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
PIPHUVUDEN, 2 st, silver, svenska stämplar 1846 samt 1886
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSRAMAR, 1 par, mässing och glas, sannolikt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TISSOT, herrarmbandsur, 14k guld
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 14,4 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", bringare och tekanna, Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
GARDINOMTAG, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av mistel, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, 1800-tal, oljemålningar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, 1700-tal, vikt ca 34 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BURKAR MED LOCK, 2 st, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MORTEL, marmor, 1900-tal
MORTEL, marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SIGILL OCH MÅTT, 5 st, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, "Björkstubbe", Eugen Montelin, Reijmyre glasbruk
Final bid250 SEK
Est300 SEK
JARDINIÈRE, nysilver och kristall, Danmark, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, 1900-tal
VAS, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 delar, rokokostil, 1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
OLGA SEMENOVA (Ryssland, född 1953), akvarell, signerad
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 5970, Kartell
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, 2 st, 18k guld, tot vikt 2,9 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
SAMLING BESTICK, silver, tot vikt ca 280 g
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av slåtterblomma, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RING, 18k roséguld, med rubiner tot ca 0.56 ct, vikt ca 3 g
Final bid5,000 SEK
Est7,000 SEK
PHILIPPE STARCK, stolar, 1 par, "Eros", Kartell, Italien
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
KRYDDHYLLA, Pyro, Gustavsberg
KRYDDHYLLA, Pyro, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
SNAPSGLAS OCH LIKÖRGLAS, 9 del, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER PAUL RUBENS, efter, 3 st, gravyrer, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK