HIGHBALLGLAS, 10 st, "Pippi", Walter Hickman, Kosta, 1960-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, gips, signerad
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SKRIVSTOL, "Invite", Savo, Finland, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PIANOPALL, trä, sent 1800-tal
PIANOPALL, trä, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FISKBESTICK OCH TRANCHERBESTICK, nysilver, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, HE 1955, tot vikt ca 4,5 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gemla, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 9 g
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal, större modell
Final bid7,800 SEK
Est5,000 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 2,7 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BROSCH, silver, PØ, Danmark, sannolikt 1920-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, industrimodell, metall, modell E1261, ASEA
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVISPORSLIN, 24 del, "Expo", Rörstrand, Sweden,1960-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COCKTAILGLAS, 1 par, sterlingsilver, CH Hallberg, Stockholm 1959, tot vikt ca 165 g
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
SKÅL OCH BRICKA, porslin och teak, 1950-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÖNSTERGLAS, 1 par, blyglas, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
RING, sterlingsilver, med ametist, 1960-/70-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KLÄDSKÅP, sent 1800-tal
KLÄDSKÅP, sent 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
SILVERSMYCKEN, bla collier och örhängen, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad och numrerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, HÄNGE OCH BROSCHER, 8 st, silver, bla 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, vas, glas, "Pandora", Kosta Boda
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKEDAR OCH GAFFEL, 3 del, silver, tot vikt 180 g
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Intertec, samtida tillverkning
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RICARD GAY SOMERSET (England, 1848-1928), olja på duk, signerad
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1954, vikt ca 13,5 g
Final bid6,800 SEK
Est8,000 SEK
BORDSSPEGEL, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER OCH DRÄKTSPÄNNE, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STORMLYKTA, metall och glas, Primus, nr 992, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen, samtida
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
TEKANNA, silver, Mappins & Webb, England, 1900-tal, vikt ca 450 g
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Ciny, automatiskt urverk, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 42 g
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld, med diamanter tot ca 0.10 ct, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BÄGARE, silver, 1933, vikt ca 78 g
Final bid450 SEK
Est500 SEK
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL OCH BRICKA, silver, Gewe 1960, tot vikt ca 340 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
KNIVAR, 2 st, silver och ben, total vikt ca 77 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PER DÅVIK, ring, silver, Alton, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERGÈRE, mahogny, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
STIG EINARSSON (1931-2018), 4 st, olja på pannå, signerade och daterade -88 samt -89
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSKED, silver, SWS 1803, vikt ca 40 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 19,8 g
Final bid9,600 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 1 g
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 1 g
Final bid550 SEK
Est800 SEK