LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar K & EC 1970, vikt ca 386 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ANITA NYLUND, ströare, ''Familjen Pepparson'', porslin, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANITA NYLUND, skeppa, porslin, "Kryddgränden 9" ur "Vår lilla stad'', Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est800 SEK
ANITA NYLUND, lockburk, porslin, "Frits Friska Fisk", Jie, Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANITA NYLUND, uppläggningsfat, porslin, "Janssons frestelse" ur "Vår lilla stad'', Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ANITA NYLUND, 3 st, ströare, ''Familjen Pepparson'', porslin, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
JOSEF EKBERG, ytterfoder, "sgrafitto", keramik, Gustavsberg 1922
Final bid650 SEK
Est800 SEK
HÖRNHYLLA, för pipor, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
MATSERVIS, 40 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJ, konstrotting, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
JASPER MORRISON, stolar 1 par, "EVO-C, Ivory, Vitra, samtida
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stol, "Eames Plastic Chair", för Vitra
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stol, "Eames Plastic Chair", för Vitra, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FLAGGKARTA, offsettryck av Amiral Jacob Häggs skepps- och flaggkarta
Final bid450 SEK
Est400 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FIGUR, tomte, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est800 SEK
VATTENKANNA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est200 SEK
FIGURER, 2 st, lergods, tomtar, sannolikt Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid900 SEK
Est400 SEK
SKÅL, silver, svenska stämplar BE 1908, vikt ca 95 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VASER, 4 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FRUKOSTSERVIS, 3 del, silver, LL & C 1862, tot vikt ca 252 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
 LISA LARSON, figur, stengods, "Beata", Gustavsberg
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
VITRINSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Västtyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 14k guld, 1800-/1900-tal, vikt ca 4,6 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, Tengstedt 1855, tot vikt ca 238 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER MED FAT, 4 st, keramik, bla  "Risto", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Søholm, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GÖSTA BJELKEBO (1904-1974), olja på pannå, signerad
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
SNUSDOSOR, 2 st, silver, svenska stämplar, vikt ca 182 g
Final bid850 SEK
Est500 SEK
SAMLING KAMEROR, mestadels lådkameror, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANNA EHRNER, 23 del, glasservis, "Line", Kosta Boda
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Final bid650 SEK
Est800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 2 st, biskvi, Wallendorf, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DOSA, porslin, Kina, 1800-tal
DOSA, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, olika silversmeder bla Stockholm 1928, tot vikt ca 342 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, svenska stämplar bla Zethelius 1835, tot vikt ca 196 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
DALAHÄST, målat trä, 1900-tal, större modell
Final bid400 SEK
Est800 SEK