POUL HUNDEVAD, serveringsvagn, Illums Bolighus, Danmark, 1950-/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
NORM ARCHITECTS, golvlampa, "Hashira", Menu, samtida
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
BORDSPENDYL, marmor och brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
CLAUDE MICHEL CLODION (Frankrike, 1738–1814), skulptur, förgylld brons, signerad
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
NATTLJUSSTAKE, tenn, rokoko, 1700-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och nefrit
Final bid5,000 SEK
Est7,000 SEK
FIGUR, porslin, orientalisk, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, GAB, 1927
Final bid6,200 SEK
Est6,000 SEK
STOP, silver, CG Hallberg Stockholm 1889, vikt ca 1060 g
Final bid6,200 SEK
Est8,000 SEK
STOP, silver, sannolikt 1800-tal, vikt ca 908 g
Final bid5,800 SEK
Est8,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, rokokostil, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 1 167 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, silver, barockstil, Stockholm 1898, vikt ca 1335 g
Final bid7,400 SEK
Est8,000 SEK
BORDSUPPSATS, silver, CAK Göteborg 1920, vikt ca 900 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
FIGURER, 1 par, silver, 1800-/1900-tal, tuppar, vikt ca 845 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
CARL THEODORE BEYERMANN, 1 par skedar, silver, Ryssland, omkring år 1900, tot vikt ca 100 g
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
HEUER, armbandsur, stål, sk military watch, chrongraph, 1900-talets mitt
Final bid19,500 SEK
Est20,000 SEK
BORDSLAMPA, trä och mässing, NK Nordiska Kompaniet, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 6 st, "Eames Plastic Sidechair DSR", Vitra, 2006
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
GOLVFOTOGENLAMPOR, 1 par, bronserad metall, 1800-talets andra hälft
Final bid21,000 SEK
Est6,000 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid6,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med safirer och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 13 g
Final bid6,400 SEK
Est7,000 SEK
KASSAAPPARAT, National, omkring år 1900
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
CARL OTTO (CO) HULTÉN (1916-2015), olja på pannå, signerad
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
NILS OCH KAJSA STRINNING, bokhyllesektion, "String", 1960-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
BORDSUR, sannolikt Birger Ekman för Mjölby Intarsia, 1930-/40-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Grillby, No 95, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
HASSELBLAD 500C, spegelreflexkamera med objektiv och tillbehör, 1960-/70-tal
Final bid7,000 SEK
Est8,000 SEK
KARMSTOL, rokoko, 1700-tal
Final bid27,000 SEK
Est6,000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM (Finland, född 1935), ring ”Diamanttornet”, 18k guld och vitguld, med briljantslipad diamant 0.10 ct, Lapponia, Helsingfors
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM (Finland, född 1935), armband ”Diamantetapper”, 18k guld, med diamanter, Lapponia, Helsingfors
Final bid12,000 SEK
Est15,000 SEK
LOCKSKÅL, brons och marmor, empirestil, sannolikt 1800-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014), olja på duk, signerad och daterad 1976
Final bid15,500 SEK
Est8,000 SEK
HÄNGE, 18k guld och vitguld, med diamanter tot ca , vikt ca 1,9 g
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
SCHATULL/BOKGÖMMA, 1800-tal, sannolikt Frankrike
Final bid5,800 SEK
Est1,800 SEK
COLLIER, 18k guld och tigeröga, inköpt i Cartierbutiken, Mexiko City omkring år 1980, tot vikt a 71 g
Final bid22,000 SEK
Est30,000 SEK
EMILIO VEDOVA (Italien, 1919-2006), blandteknik, signerad och daterad 50
Final bid9,800 SEK
Est12,000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson 66", DUX
Final bid7,800 SEK
Est10,000 SEK
EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
Final bid7,800 SEK
Est10,000 SEK
EERO AARNIO, rumsavdelare / skulptur, plast, Martela, Finland, samtida
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
VAS, brons, art déco, Nyköpings ciselörverkstad, 1920-/30-tal
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 200 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,500 SEK
MARGARETHA HENNIX, karaff, glas, Reijmyre Glasbruk
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PÅSKDEKORATIONER, 22 st, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est200 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, nr 1757, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
COLLIER, sterlingsilver, svenskt silversmide, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK