RING, 20k guld, vikt ca 6,9 g
RING, 20k guld, vikt ca 6,9 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 6 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
SKÅP, 1800-tal, furu
SKÅP, 1800-tal, furu
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med fasettslipade akvamariner, tot vikt ca 6 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k vitguld, med faettslipad akvamarin, tot vikt ca 11,7 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
SØREN ROSE STUDIO, sideboard, "Reflect", Muuto, samtida
Final bid9,600 SEK
Est10,000 SEK
PELARBORD, 1800-/1900-tal
PELARBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla collier och armband
Final bid200 SEK
Est400 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, lergods, "Tellus 8", Bo Fajans, omkring 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est800 SEK
BORDSGAFFLAR, 6 st, silver, tot vikt ca 212 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-tal
SKRIVSKÅP, 1800-tal
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 14k guld, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKE, mässing, sannolikt 1800-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Final bid450 SEK
Est600 SEK
MATTA, rölakan, sannolikt sent 1900-tal, monogramsignerad RB/AB, ca 248 x 164
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
HANS HEDBERG (1917‑2007), skulptur, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, monogramsignerad
Final bid24,000 SEK
Est30,000 SEK
MYNT/HÄNGE, 23k guld, vikt ca 10 g
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
DAMARMBANDSUR, Tissot, 18k guld
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
KORG, rotarbete, sannolikt 1900-tales början
Final bid400 SEK
Est500 SEK
THOMAS PYNE (1843-1935 Storbritannien), olja på duk, signerad
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, vikt ca 7,5 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
RING, 23k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 4 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
COLLIER, sterlingsilver, Mexiko, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SOFFA, ek, omkring år 1900
SOFFA, ek, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
MATTA, Kelim, ca 242 x 173 cm
MATTA, Kelim, ca 242 x 173 cm
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
DESIGNERS GUILD, 1 par gardinlängder, siden, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ÖRONLAPPSFÅRÖLJ, IKEA, Stockholm, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SAMLING GLAS, 13 del, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPA, metall, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLYKTOR, 2 st, blyglas, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, Orrefors
VINGLAS, 6 st, glas, Orrefors
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, sannolikt Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Swedese, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal, Dalarna
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med månsten, tot vikt ca 1,5 g
Final bid500 SEK
Est700 SEK
SERVISPORSLIN, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KOLONNER, 1 par, 2000-tal
KOLONNER, 1 par, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
GUNNAR CYRÈN, 6 st, vinglas, glas, "Chateau", Kosta Boda
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SAMLING FILMAFFISCHER, 6 st, 1960-tal
Final bid2,000 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 25 g
Final bid10,500 SEK
Est12,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing och marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
PHILIPPE STARCK, stolar, 1 par, "Eros", Kartell, Italien
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK