SVEND AAGE HOLM-SØRENSEN, taklampa "Opal arch", 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 6,8 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, silver, bla med odlade pärlor
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, sidobord, "LTR occasional table", Vitra, samtida
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
LJUSKRONA, oskariansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
BENGT BLOMQVIST, collier och 1 par örhängen, tenn, 1971
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla halvädelstenar, malakt, emaljarbeten, odlade pärlor, broscher, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 20k guld, vikt ca 9,9 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
BARPALL, Johanson Design, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0,25 ct, tot vikt ca 18 g
Final bid8,200 SEK
Est9,000 SEK
PALLAR, 2 st, Lammhults, samtida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
NIELS HVASS, bänk, "Cutter", Skagerak, Danmark, samtida
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
LANTERNA, koppar, HG, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SÄTTUGNSPLATTOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KRUS, lergods, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
KAFFESKEDAR, 9 st, silver, tot vikt ca 105 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
CHARLES WILLEM MEREDITH VAN DE VELDE (Nederländerna, 1818-1898)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
NECESSÄR, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ETAGEBORD, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ELSA STACKELBERG, 1 par trädgårdsstolar, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
INNERMOST, bordslampa, "Asteroid", för inomhus och utomhusbruk, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BROSCH, 18k guld, med granater, tot vikt ca 7 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
FAT OCH DOSA, silver, bla Birmingham, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 136 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BRINGARE, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
PEKKA NIEMI, olja på duk, signerad och daterad 1988
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PALL, allmoge, Dalarna 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
MORTLAR MED STÖTAR, 2 st, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KRUS, lergods, Gefle, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1984, vikt 22 g
Final bid9,200 SEK
Est10,000 SEK
ÅKE ARENHILL (1920 - 2018), 4 st, färglitografier, signerade
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BARPALLAR, 3 st, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BROSCH OCH RING, 18k guld, med citrin och orange sten, tot vikt ca 5,3 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt, med Perstorpsskiva
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CLUTCH/AFTONVÄSKA, guldfärgat skinn, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STIG ÅKERVALL (1919-1951), olja på duk, osignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
LAGE LINDELL (1920-1980), färglitografi, signerad L Lindell och numrerad 15/29
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, Ikea, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), tusch, signerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK