JENS JUUL EILERSEN, soffa, Eilersen, 2000-tal
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Final bid500 SEK
Est600 SEK
CHRISTIAN DELL, taklampa, Kaiser Idell 6621-P, Fritz Hansen
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, industrimodell
Final bid200 SEK
Est500 SEK
EERO AARNIO, "Puppy", Magis, Italien, samtida
Final bid600 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 4967, Kartell
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
LODSTRYKJÄRN, 3 st, mässing, 1700-/1800-tal, bla större modell
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKÅL PÅ FOT, större modell, kristall, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
FILBUNKESKÅLAR, 4 st, glas, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega De Ville, gulddoublé, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), blandteknik, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall och plåt, funkis, 1930-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ÅKE WESTIN (1939-), färglitografi, signerad och numrerad 151/360
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MOCKASKEDAR, 8 st, silver, tot vikt c 75 g
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, Stockholm, tot vikt ca 7,2 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
KARAFF, lergods, Höganäs, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
HEE WELLING, fåtölj med fotpall, "About a lounge", HAY
Final bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
TAF ARCHITECHTS, taklampa, "Ambit", Muuto
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MOTOR, Honda GX140, Electronic Ignition, 19/2000-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
VÄXELTELEFON, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, herr
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, patinerad mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI & PIO MANZÙ. taklampa "Parantesi", formgiven för 1971 för Flos.
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 3 st, "E27", Muuto, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, Tekanna, "Berså", Gustavsberg, porslin, 1960-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
SKÅL, silver med glasinsats, Tyskland, 1900-tal, vikt exklusive glas ca 547 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 33 g
Final bid13,500 SEK
Est15,000 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 22 g
Final bid9,200 SEK
Est11,000 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av linneor, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
CIGARETTETUI, FINGERBORG OCH BOKMÄRKE, silver, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, metall, swedish modern, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
KRITPIPOR, 3 st, Stockman
KRITPIPOR, 3 st, Stockman
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, "Stockholm", Ikea, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, tot vikt inkl band ca 36 g
Final bid17,000 SEK
Est19,000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt a 8,6 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK