SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
MATSKEDAR, 1 par, silver, stämplade Carlsson 1828, vikt ca 140 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSNÅLAR, TÄNDARE RONSON mm, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING BROSCHER, bijouteri, bla 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, 1800-/1900-tal
LJUSKRONA, 1800-/1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
SKRIN, 1800-tal
SKRIN, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Cumulus", Delta Light, Belgien, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
BORD, rokokostil, 1800/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
 DOCKHUS MED TILLBEHÖR, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FILMKAMERA, Beaulieu 4008ZM, Frankrike, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Swedish modern, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 5-4 1/2, "Charlottenborg" Danmark
Final bid5,000 SEK
Est5,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, tenn, 1930-/40-tal, Nyköpings ciselörverkstad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OLLE BONNIÉR (1925–2016), färglitografi, signerad och numrerad 132/400
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GULD, 18k, tot vikt ca 9,9 g
GULD, 18k, tot vikt ca 9,9 g
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
MATGAFFLAR, 12 st, silver, stämplade Br Lohne, tot vikt ca 583 g
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
PETER J LASSEN, 1 par sängbord, Montana, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
TAKLAMPA, Tiffanymodell, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FORMAR OCH TRATTAR, 4 del, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GARDINLÄNGDER OCH KUDDFODRAL, 1 par, linne, sannolikt England, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, ca 181 x 118 cm
ORIENTMATTA, ca 181 x 118 cm
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKRIN, nysilver, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, olika silversmeder bla 1904, tot vikt ca 460 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, silver, Hallbergs Stockholm 1950, tot vikt inkl knivar ca 5 260 g
Final bid22,000 SEK
Est22,000 SEK
TAKLAMPA, &Tradition, "Space Copenhagen SC7", samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SKÄNK, allmoge, 1800-tal
SKÄNK, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
FIGUR, skuret och bemålat trä, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
LJUSPLÅT, mässing, 1700-tal
LJUSPLÅT, mässing, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, bla Omega, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
POTTSKÅP, sengustaviansk stil, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
OMEGA, damarmbandsur, automatiskt urverk, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK
BESTICK, 24 del, silver, K Andersson 1906, tot vikt ca 1 103 g
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, quartz, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KRONSKÅP, allmoge, sannolikt Dalarna, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
TE- OCH KAFFESKEDAR, 22 st, silver, mestadels 1800-tal, tot vikt ca 435 g
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, ca 116 x 210 cm
ORIENTMATTA, ca 116 x 210 cm
Final bid450 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1915
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SIGNE HYTTE, bordslampa, Karl-Johan, New Works
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, CG Hallberg, Stockholm 1939, tot vikt ca 1 470 g
Final bid8,200 SEK
Est7,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, etsning, signerad och daterad -99
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SCHACKBRÄDE MED PJÄSER, sten, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
SEIKO, armbandsur, stål, automatiskt urverk
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSSKEDAR, 9 st, silver, stämplade Br Lohne, tot vikt ca 312 g
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
SPELBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, bla Lundberg Stockholm 1826, tot vikt ca 144 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
LOCKURNA, fajans, T Delfts Holland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK