STAFFAN JOHNSSON, 7 st kryddburkar, porslin, "Vildblomster", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FIGURER, 4 st, lergods, formgivning Ruth Vetter, Nässgränsgården, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0.35 ct, tot vikt ca 2,9 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BERTIL JÄGLING, olja på pannå, signerad och daterad 58
Final bid200 SEK
Est200 SEK
MODELLBIL, Ford Crown Victoria, Road Signature Collection
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVIETTER, 12 st, hellinne, Almedahls
Final bid450 SEK
Est300 SEK
FISKFAT, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
VAS, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSVEKESAX MED BRICKA, mässing, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ELSA STACKELBERG, solsäng, Fri Form
Final bid7,600 SEK
Est5,000 SEK
Final bid8,200 SEK
Est5,000 SEK
BORDSLAMPA, rot, 1900-tal
BORDSLAMPA, rot, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVVAS, keramik, Tyskland, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 1 par, "Ulfåsa", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors
Final bid550 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Anita", Gustavsberg, 1960-/70-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
MOCKASKEDAR, silver, tot vikt ca 145 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Rosina Wachtmeister, Goebel
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 11 del, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 18k guld, vikt ca 87 g
Final bid8,200 SEK
Est10,000 SEK
SKÅLAR, 3 st, kristall, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GLASSERVIS, 38 del, slipad dekor, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ANGELICA WIIK, färglitografi, signerad och numrerad
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutgods, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson,  klädsel "Lotus Lin" GP & J Baker, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est4,000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM (Finland, född 1935), 1 par örhängen, 18k guld, med briljantslipade diamanter, Lapponia, Helsingfors
Final bid3,900 SEK
Est5,000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, mestadels 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 233 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, tot vikt ca 600 g
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SIDENBRODERI OCH MÅLNINGAR, 3 st, Kina, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
FIURER, 1 par, porslin, England, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0.15 ct, tot vikt ca 3,9 g
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", soffbord, Karl Andersson & Söner
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CAFÉSTOLAR, 4 st, 2000-tal
CAFÉSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
KAFFESKEDAR, 28 st snarlika, silver, modell franska liljan, tot vikt ca 442 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
MATBORD, barockstil, "Lamier", Trendrum, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld, med safir ca 0.90 ct och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ABRAHAM WALKOWITZ (Ryssland, 1878-1965), blandteknik, signerad
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SERVISPORSLIN, 6 del, Deco, Hälsingborg, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Final bid3,100 SEK
Est4,000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, bl a med fasettslipad syntetisk spinell, tot vikt ca 13,6 g
Final bid4,400 SEK
Est4,500 SEK