MAPP, 29 st motiv av målningar av C.F. Hill, Albert Skira, Éditeur Paris, 1950, Girard Master Printer, numrerad LIII
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
MICHAEL WERNMARKER, färglitografi
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, silver, svenska stämplar SMH, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 4 st, glas och bärnsten, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGURER, 2 st, kristall, Swarowski, Österrike, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
COLLIER OCH BROSCHER, 3 del, silver, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BÄGARE, KALK OCH SERVIETTRING, silver, tot vikt ca 100 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, HE Stockholm 1963, vikt ca 3,4 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
POKALER, 2 st, silver, tot vikt ca 275 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
EVA LINDBERG Eva (1962-2022), färglitografi, signerad och daterad -94
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, Örnen Lyx, herr, guld på stål, manuell, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, sk uranglas, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
HÄNGE, silver, med ametistkluster, Smykkesmeden, Danmark, sannolikt 1970-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAPIO WIRKKALA, skål, glas, Iittala, Finland, signerad
Final bid900 SEK
Est800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
PIERRE SINDRE, skrivstol, "Day high", Gärsnäs, 2000-tal
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGUR, Smith 8 day, England, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVSTÄLL, vitmetall, WMF (Württembergische Metallwarenfabrik), jugend, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK
FIGUR, gjutgods, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, Alton 1964, med lila stenar, tot vikt ca 5 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
PELARBORD, sent 1800-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KLACKRING OCH ÖRHÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,8 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
STORMLYKTA, metall och glas, Primus, nr 992, 1900-talets mitt
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SKRIVSTOL, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, silver, med malakit, JMH, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ALDO LONDI, figur, stengods, "Rimini Blue" Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, 1800-tal, vikt ca 160 g
Final bid950 SEK
Est700 SEK
PAUL KEDELV, 2 st skålar, glas, Coquille, Flygsfors, bla daterad -57
Final bid500 SEK
Est500 SEK
NANNA DITZEL, 6 st karmstolar, "Trinidad", modell 3297, Fredericia Furniture, Danmark, 2000-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
VASER, 1 par, cloisonné, orientaliska, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 8 st, silver, bla med vita stenar, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KRUKOR SAMT SKÅL, 3 del, lergods, bla Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNING, blandteknik, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, HÄNGE OCH BROSCHNÅL, silver och förgyllt silver, med granater, kamé och mikromosaik, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, 3 del, silver, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BONBONJÄR, böhmiskt glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIVIND IVERSEN, 4 st, stolar, "City", Fora Form, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, med blå sten, tot vikt ca 5,9 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, art dèco, 1920-/30-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Satsuma, Japan, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 6 st, silver, GAB Stockholm 1967, tot vikt ca 165 g
Final bid850 SEK
Est800 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, silver, MGAB 1947, tot vikt ca 379 g
Final bid2,000 SEK
Est1,800 SEK
HÄNGE, bla guld, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK