SKRIVBORD MED STOL, sent 1800-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, varav 2 av Johan Jacob Ulfsberg Nyköping, tidigt 1800-tal, tot vikt ca 172 g
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
GJUTJÄRNSRELIEF, 1800-/1900-tal, i form av katt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 8 st, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 5 st, mestadels 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGHIMMEL MED GARDINOMTAG OCH DESIGNERS GUILD LÄNGDER, gustaviansk stil, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MÄRKLIN, lok, 4 st, CE 800, 3029, CM 800
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SEIKO, 2 st, damarmbadsur samt herrarmbandsur, stål
Final bid250 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, 2 st, figurer, stengods, Gustavsberg
Final bid850 SEK
Est600 SEK
REY URBAN (1929-2015), skålfat, sterlingsilver, Stockholm 1986, vikt ca 170 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 8,5 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
FICKUR OCH ARMBANDSUR, 3 st, 1900-/2000-tal, bla Citizen och Moretime
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
CHAMPAGNE- OCH VINGLAS, 6 st, glas, 1800-talets andra hälft, Rydbergsslipning
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOL, rokokostil, 1800-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, ett par, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
JOSEF EKBERG, 1 par ljusstakar, flintgods, Gustavsberg, 1920-/30-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
FICKUR, Helvetica, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Final bid600 SEK
Est800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, fat, stengods, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ROGER PERSSON, bord, "Mill", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
SVEN LIDBERG (1929-2009), olja på pannå, signerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MÅNSKENSAMPEL, mässingsplåt och glas, sent 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, 18 vol, 1969 Aktiebolaget Allhem Malmö
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BOKBAND, 20 vol, Walter Ljungquist, Bonniers 1940-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KORKSKRIV, metall, Rapid, för bordsmontage, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
RING, 23k guld, tot vikt ca 5,7 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SERVIETTER, 13 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
YNGVAR SANDSTRÖM, bänk, "Tokyo", Triva, Nordiska kompaniet, 1950-tal
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Derbent, ca 203 x 142 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LOK OCH VAGNAR, 11 del, Fleischmann, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL / VÄGGHYLLA, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est600 SEK
MATTA, vävd, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Holtkoetter, Tyskland, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SILVERSMYCKEN OCH BIJOUTERIER, bla armband och broscher
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, Åmells, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK