TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
ATENNIENNHYLLA, 1900-talets första häft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MÄRKLIN, 4 st, passagerarvagnar, 40301 H0
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad, numrerad 82/360
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PELARBORD, 1800-tal, med kineserier
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
BARNBYRÅ, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILLBURKAR, 3 st, porslin, Deco Helsingborg, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RADIO, Concerton, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 9k guld, med opaler, tot vikt ca 0,6 g
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MATTA, Rölakan, 1900-talets andra hälft, monogramsignerad AT, ca 207 x 139 cm
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BERGBOMS, bordslampa, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets slut
Final bid350 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 18-/1900-tal, mässing
Final bid400 SEK
Est300 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
FIGURINER, 1 par, parian, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SOPPSLEV, silver, AFH, Sverige, år 1842
Final bid450 SEK
Est600 SEK
VINGLAS OCH STARKVINSGLAS, 18 del, glas, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Vantaggio, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MÄRKLIN, ellok, "Crocodile", 14305, 31100-02, med originalförpackning
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad
Final bid800 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Miranda AB, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SCHÄSLONG, 1800-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerad
Final bid850 SEK
Est800 SEK
KORGAR, 1 par, rotting, 1900-talets andra häft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, 1800-tal, bronserad
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
GOLVLJUSSTAKE, skuret trä, barockstil, 1800/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", OH Sjögren, 1900-tales mitt
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FRANCO COSTA (1934-2015), färgserigrafi, signerad
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
SILLBURKAR, 1 par, porslin, Deco Helsingborg, 1950-tal
Final bid800 SEK
Est400 SEK
LEKSAK, "Trans World Flyer", mekanisk, litografierad plåt, Biller, Tyskland
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
INGEMAR THILLMARK, fåtölj, "Läckö", OPE Möbler
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
FIGUR, bronserad metall, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 15,5 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
DENES PERGER (1934-2015), akvarell, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SELMA LAGERLÖF, samlade skrifter, 12 vol, Albert Bonniers förlag, Stockholm 1942
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 13 del, porslin, Bavaria, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORD, engelsk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, old, ca 70 x 93 cm
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 14k guld, dam, Elgin, USA, tot vikt ca 31 g
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est400 SEK
MATTIAS STÅHLBOM, bordslampa, Zero Can, 2000-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK