ÖLGLAS, 9 st, glas, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 33 g
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
SKÅL OCH VASER, 3 st, kristall, bla Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
VASER, 1 par, glas, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est200 SEK
VAS, gröntonat glas, sannolikt Erik Höglund, Boda, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BORDSPENDYL, marmor, sannolikt 1800-talets första hälft
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est500 SEK
BRÖDERNA ANDERSSON, soffa, tresits, "Ambassadör", 1900-/2000-tal
Final bid7,400 SEK
Est4,000 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, tot vikt ca 275 g
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, sannolikt 1700-/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
DAVID GECKELER, stolar, 6 st, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK
DANIEL ARSHAM (född 1980 USA), skulptur, "Eroded Porsche 911 turbo (930)", 2020, limiterad
Final bid6,800 SEK
Est15,000 SEK
EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
SKÅLFAT, lergods, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, gulmetalll, bla grekisk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och nefrit
Final bid5,500 SEK
Est7,000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
SPELDOSA, gjutgods, "Classic gnomes", 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
MÄRKLIN, 28703, H0, ånglok med vagnar, med originalförpackning
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
MÄRKLIN, 8 st, vagnar med jultema, H0, med originalförpackningar
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
MÄRKLIN, 37755 Dm3, H0, malmtågslok, Statens Järnvägar
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM (1906-1994), vas, Orrefors, signerad
Final bid250 SEK
Est600 SEK
Final bid350 SEK
Est500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SOPPSLEVAR, 2 st, silver, Sverige, år 1800/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
WHISKYGLAS MED KARAFF OCH ISHINK, 13 del, kristall, "City", Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, blyinfattat glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMLING SILVER, 36-delar, bl a Cecons, GAB, CGH, olika årgångar, 1900-tal, total vikt ca 446 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
VASER, 2 st, lergods, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ERIC MERTHEN, fåtölj, "Cadett", 1900-talets mitt
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Goebel, Bambi ur Walt Disney, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
FIGURER, 9 st, gjutgods, "Classic gnomes", 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
MÄRKLIN, 4 st, godsvagnar
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, MGAB, 1900-tal , tot vikt ca 165 g
Final bid600 SEK
Est800 SEK
TABURETT, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, glas, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TURE ANDER (1881-1959), oljemålning, signerad
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, stenmassa, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK