NÖTKNÄPPARE, allmoge, sannolikt 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 5970, Kartell
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
FIGUR, porslin, Goebel, julängel, 2014
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, barockstil, CG Hallberg 1946
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
MATTA, Kina, 1900-tal, ca 94 x 158 cm
Final bid150 SEK
Est300 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, 2 st, etsningar, signerade
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIGURD PERSSON, 36 del bestick, rostfritt stål, "Servus", modellen formgiven 1954
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
BORSTAR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 232 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKED OCH SERVIETTERINGAR, 6 del, silver, bla 1800-tal, tot vikt ca 140 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
JOHANNES FOERSON & PETER HIORT-LORENZEN, karmstolar, 1 par, "Archal", Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 3 del, förgyllt silver, sannolikt 1800-tal, tot vikt ca 95 g
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BRITA MOLIN, färglitografi, signerad och daterad -75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rotting, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
BÄGARE, 3 st, silver, svenska och ryska stämplar, tot vikt ca 155 g
Final bid800 SEK
Est700 SEK
LEKSAKER, 11 del, plåt, bl Japan, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
PROVDOCKOR, 2 st, 1900-/2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PENDELLAMPOR, 3 st, "Marble Light", &Tradition, Danmark, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est800 SEK
EMMAFÅTÖLJER, 1 par, sent 1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
PARFYMFLAKONGER, 2 st, glas, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
DOSA OCH SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, keramik, TIlgmans, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 2 st loungestolar, "DCM", Vitra, 2000-tal
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ KOLONNER, 1 par, gjutjärn, nutida
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
GÖSTA HÄGGSTRÖM (1926-2001), litografi, signerad och daterad -57
Final bid150 SEK
Est300 SEK
WALDEMAR BERNHARD, portfölj med 25 st träsnitt, signerade
Final bid4,600 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
LEKSAK, skuret och bemålat trä, 1800-tal
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutjärn, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 delar, marmor/ metall, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, Finland, 1960-/70-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
FIGUR, porslin, Goebel, julängel, 2008
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LASSE ÅBERG (född 1940), färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STRINGHYLLA, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
BROSCHER, 5 st, silver, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PARFYMFLAKONGER, 3 st, glas, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SKULPTUR, stengods, sannolikt 1900-talets andra hälft, otydligt signerat
Final bid500 SEK
Est300 SEK