VAS, keramik, Ingrid Atterberg, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est300 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 2000-tal
Final bid3,800 SEK
Est600 SEK
SYBORD, 1800-talets slut
SYBORD, 1800-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HERRARMBANDSUR, Omega, Semaster De Ville, Automatic, 1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, signerat och daterat Eriksson -59
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BRINGARE, rött glas, Monica Bratt, Reijmyre, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NOTSTÄLL, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, större modell, bronserad, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GRÄDDKANNA, silver, Erik Albrecht Körsner 1814 (Falun, 1787-1836), empire, vikt ca
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
SPELMARKER, pärlemo, sannolikt Kina 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Comet", Lammhults
Final bid400 SEK
Est600 SEK
PALL, allmoge, furu, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est300 SEK
JOSEF EKBERG, blomsterampel, flintgods, sgraffito, Gustavsberg, 1927
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, signerade Åsa samt Tingsgården, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HERRARMBANDSUR, Nilax, stål, manuell, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Falkenbergs belysning, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, metall, sent 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
JACK RÄNGE, 6 st karmstolar, Gemla, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SIMON GATE, 12 st starkvinsglas "Molnet", Orrefors, sannolikt 1920-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, nutida
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, silver, Ge-Kå Kaplan, Stockholm 1948
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
RUNE WAHLSTRÖM (1916-), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BESTICK, silver, olika modeller, tot vikt ca 370 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 1950-/60-tal
Final bid4,200 SEK
Est1,200 SEK
BENGT PÅHLSON, olja på pannå, signerad och daterad -69
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KRUS, 1 par, stengods, Höganäs, 1 lit
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, silver, sannolikt tidigt 1900-tal, vikt ca 678 g
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPSFOT, keramik, Rörstrand, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, furu, 1970-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BLYGLAS, olikfärgat glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SJALNÅL, 18k guld, med turkoser, vikt ca 2 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, med fasettslipad vit sten, sannolikt 1960-/70-tal, tot vikt ca 4,5 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLFAT, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 279 g
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
SERVISPORSLIN, 24 del, "Blå Vifte", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, 1800-talets mitt, tot vikt ca 260 g
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
BARSTOLAR, 2 st, 2000-tal
BARSTOLAR, 2 st, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 6,6 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
TÅRTSPADE, silver, JOÖ 1849, tot vikt ca 105 g
Final bid500 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, Belid, 2000-tal
GOLVLAMPA, Belid, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal
SOFFBORD, 1950/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JAKTHORN, mässing, 1900-tal
JAKTHORN, mässing, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 760 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK