TAKKRONA, malm, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
WHISKEYGLAS SAMT ISHINK, 15-delar, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TAPIO WIRKKALA, tillbringare, "Ultima Thule", glas, Iittala, Finland
Final bid250 SEK
Est300 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, stolar, 6 st, "Flow Chair", MDF, Italy
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1966, vikt ca 10,2 g
Final bid4,600 SEK
Est4,500 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Goebel, 1900-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 3 st, 1900-tal, varav ett i malakit
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ELIS RYBERG (1919-1985), olja på duk, signerad och daterad 1973
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
DAMARMBANDSUR, Marker, 18k guld
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
KAFFEGLAS, 7 st, glas, Iittala, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER OCH SKÅLAR, 11 del, glas, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MILAN VOBRUBA, skulptur, glas, Gusum, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, soffbord, "Plommonet", Nordiska Kompaniet
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
LJUSPLÅT, mässing, 1900-tal
LJUSPLÅT, mässing, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", Nordiska kompaniet
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
KANNA OCH SKÅLAR, 6 del, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, briljantslipad diamant 0.55 ct, GK Stockholm 1972, tot vikt ca 8,9 g
Final bid5,300 SEK
Est7,000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt
MATBORD, 1800-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
DALAHÄST, skuret trä, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,1 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,1 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
ARMBANDSUR, Certina, New Art, Automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
CERTINA, damarmbandsur, 14/18k guld, tot vikt ca 21,7 gram
Final bid6,600 SEK
Est6,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,9 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,9 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
DAMSKRIVBORD, sengustavianskt, 1800-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SKEDAR, 4 st, silver,  1800-/1900-tal, tot vikt ca 124 g
Final bid550 SEK
Est500 SEK
KLACKRINGAR, 2 st, 18k guld, vikt ca 4,7 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
ÅKE CARLSTRÖM (född 1934), oljemålning
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, no 100
Final bid650 SEK
Est800 SEK
AMERIKAUR, 1900-talets första hälft,
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKE, trä, Einar Nerman, Brio
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STÅBORD, HAY, "CPH20"
STÅBORD, HAY, "CPH20"
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BERTIL WAHLBERG (1923-1980), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 160 x 106 cm
Final bid800 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausmodell, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est2,500 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, fåtölj, "Lilla Eva", Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BAJONETT, Sverige, No 415
BAJONETT, Sverige, No 415
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NAUTISKA INSTRUMENT, mässing, däcksbalk från Rikswasa, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
HÄNGEN/BERLOCKER, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 4,3 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, "Calmare Nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
SOFTLINE, sittpuff, 2000-tal
SOFTLINE, sittpuff, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Svenska slott, 1976, vikt ca 16 g
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SKÅL, tenn, Edvin Ollers, art déco, Stockholm 1930
Final bid950 SEK
Est600 SEK
FIGURIN, parian, "Kan du inte tala", Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
OLLE RHÖNNSTAD (1931-1988), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK