JAMIE HAYON, taklampa "Formakami, JH 5", &Tradition
Final bid750 SEK
Est800 SEK
CROSSTRAINER, Vision Fitness "Premier X 1500"
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Rubn Lighting, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Auburn", Slettvoll, 2000-tal
Final bid6,600 SEK
Est4,000 SEK
SEPPO KOHO. "Victo 4250 pendel", taklampa, Secto design, samtida
Final bid3,400 SEK
Est2,500 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Karin", Dux, 1970-tal
Final bid7,200 SEK
Est3,000 SEK
BOCKBORD, furu, 1900-tal
BOCKBORD, furu, 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOL, kromad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, rotting, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KOMMOD, furu, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
POKAL, silver, kungligt hederspris, för pansarskeppet Victoria, K Andersson 1931, vikt ca 425 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KERSTIN NORDSTRÖM (1938-2015), akvarell, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PÄRLCOLLIER, BIJOUTERI OCH SILVERSMYCKEN, bla skuren snäckskalskamé
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOCKBORD, furu, 1900-tal
BOCKBORD, furu, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
CARL GUNNE (1893-1979), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 6 st, "Eames Plastic Sidechair DSR", Vitra, 2006
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
LOCKURNA, fajans, Delft, Holland, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CARL MALMSTEN, bokhylla, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, solitära briljantslipade diamanter tot 0.39 ct
Final bid4,500 SEK
Est6,000 SEK
MARGIT PERSSON (1917-2015), olja på pannå, signerad
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, silkeinslag, signerad, ca 104 x 169 cm
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
NORRGAVEL, sittbänk, samtida
NORRGAVEL, sittbänk, samtida
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
MAARTEN BAAS, takkrona, "Smoke Chandelier", Moooi, samtida
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow slim", MDF, Italia
Final bid400 SEK
Est800 SEK
VINGLAS, 10 st, glas, Schott & Zwiesel, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1920-/30-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1970, vikt ca 17,4 g
Final bid7,200 SEK
Est8,000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, serveringsvagn, "Thea", 1950-/60-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie
Final bid8,800 SEK
Est6,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
RING, 18k guld och vitguld, Atelier Ajour Stocholm 1947, med diamanter bl a ca 0.80 ct, tot ca 11,5 g
Final bid6,800 SEK
Est8,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-tal, efter Bertel Thorvaldsen
Final bid750 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1955, vikt ca 6,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st,  1800/1900-tal, mässing
Final bid550 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 10,3 g
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
DEKORELEMENT, skuret trä, 1700-/1800-tal
Final bid750 SEK
Est300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 10 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
RYOBI, grästrimmer/buskröjjare, bensindriven, oanvänd
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK