ELGITARR, Gibson, Les Paul, 2011
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, kromad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, 1950-tal
KARMSTOL, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand
KRUS, stengods, Rörstrand
Final bid350 SEK
Est300 SEK
PLÄD, virkad, "sk mormorsrutan", 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
URNOR MED SOCKLAR, 1 par, gjutjärn
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
BRICKA, plåt, 1800-/1900-tal
BRICKA, plåt, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Final bid3,800 SEK
Est4,500 SEK
MORTLAR, 2 st, mässing, sannolikt 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Certina automatic, stål, 1960-/70-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
AUDUBON, "Audubons fågelmålningar i original - del I och II", förord av Gunnar Brusewitz. Inledning av Marshall B. Davidson, Örebro 1973
Final bid250 SEK
Est500 SEK
MUUTO, taklampa, "Rime", TAF Studio
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, 1900-talets första hälft, varav en ljusstake
Final bid150 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSMASKINER, 5 st, 2000-tal, bla elektriska
Final bid550 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Nain, med silkeinslag, diameter ca 150 cm
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
GEORGE CARWARDNE, golvlampa, "1227", Anglepoise, England, nutida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
VAS, opakglas, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est500 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, mapp med 8 färglitografier, signerade och numrerade 223/250
Final bid850 SEK
Est500 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, Ikea, 1900-/2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Tissot Goldrun
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
VÄGGBONAD, målad textil, uppspänd på pannå, orientalisk, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MYNT, 1 kr, bla 1973, tot vikt ca 6 000 g
Final bid300 SEK
Est800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage 450", Louis Poulsen, Danmark, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
SAMLING KAMEROR, Agfa, Konika, Practica, 1900-talets mitt och andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CAFÈSTOLAR. 4 st, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, sent 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
ARMBANDSUR, Viking Sport, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PALL, Profim, samtida
PALL, Profim, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal
FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
FÅTÖLJ, 1970-tal
FÅTÖLJ, 1970-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid350 SEK
Est500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Arka", karmstol, formgiven 1955
Final bid2,600 SEK
Est500 SEK
EMIL ÅBERG (1864-1940), blandteknik på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKKRONA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, Bochara, ca 173 x 240 cm
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
PIEDESTAL, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampor, 1 par, mässing och glas, Orrefors, 1960-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SEPPO KOHO. "Victo 4250 pendel", taklampa, Secto design, samtida
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
MATSERVIS, 54 del, porslin, "Impero", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
RELIEF, trä, orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK