LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-tal, sannolikt Nyköpings mässingsbruk, stämplade CWL, no 33
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JOHAN OSSIAN-ANDERSSON (1889 - 1975), olja på duk, signerad
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARTHUR PERCY, ljusstakar samt skål, 3 del, porslin, Gefle, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SELTERGLAS, 11 st, glas, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, EFG, 2000-tal
SITTPUFF, EFG, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG. 12 st assietter, flintgods, "Spisa Ribb", Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, karmstolar, 3 st, "Yes 097", NC Nordic Care, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
SALONGSMÖBEL 3 del, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BROSCHER, 3 st, silver, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 2 st, vitmetall, 1800-/1900-tal, bla Omega
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla med bärnsten
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SELTERGLAS, 7 st, rött glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
 GUNNAR BOLIN, "Nostalgi", Essem Design, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG. 10 st assietter, flintgods, "Adam", Gustavsberg (1959-74)
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, metall, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, samtida
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
LISA LARSON, "Gunnar Sträng", sparbössa, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, vikt a 4,9 g
RING, 18k guld, vikt a 4,9 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1935, vikt ca 15,5 g
Final bid6,400 SEK
Est7,000 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Aurogenta, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, empirestil, 1900-tal
SPEGEL, empirestil, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
KORG, större modell, rotting, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, 1800-/1900-tal, målat
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HÄNGE OCH RINGAR, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, glas, "Kraka", Orrefors, signerad
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
GUNNAR WENNERBERG, 1 par ytterfoder, porslin, "Liljekonvalj", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, Martela, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SIMON GATE (1883-1945), skål, glas, Orrefors, 1930-tal, signerad
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 4 st, ek, 1950-/60-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing och trä, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ODOARDO FIORAVANTI, 6 st stolar, "Snow", Pedrali, Italien
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
ARMBANDSUR, Omega Seamaster, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
DEKORELEMENT, sannolikt nefrit, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MINNESMYNT, 23k guld, vikt ca 12 g
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, röd marmor, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
INNERMOST, bordslampa, "Asteroid", för inomhus och utomhusbruk, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, "Mariposa Oyster", Cuero Design, samtida
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BARNSERVISER, 2 st, porslin, bla Royal Doulton, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK