BORDSPENDYL, brons, 1800-/1900-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, Ferrari, "Aero", samtida
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MARC KRUSIN, fåtölj, Viccarbe, Spanien, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
KIKARE, Gunnars Coated Optics, 10 x 50, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, G&T Svensk Möbelindustri, 1950-/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
RING, sterlingsilver, Finland, sannolikt 1950-/60-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
KARAFF, glas och metall, art nouveau, WMF (Wurtembergische Metallwaren Fabrik) sekelskiftet 1900
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
FICKUR, 14k guld, savonett, tot vikt ca 99 g
Final bid7,200 SEK
Est3,000 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
VAS, glas, Fritz Heckert Petersdorf, jugend, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstolar, 1 par, "Flow", MDF, Italia
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
GRINDSTOLPAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt, signerat
Final bid650 SEK
Est300 SEK
BÖRGE LINDAU, sidobord, "L1", Blå Station, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, Profim, samtida
SITTPUFF, Profim, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på duk, signerad
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
FIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarcklänk, vikt ca 8,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
BYRÅ, 1800-/1900-tal
BYRÅ, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
HÄNGE, 14k guld, fasettslipad bergkristall, vikt ca 7,9 g
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SLAGBORD, furu, 1800-tal
SLAGBORD, furu, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
HUSHÅLLSVÅG, Lindells, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FRANTISEK PAZOUREK, efter, vas, malakitglas, 1900-talets första hälft, "Ingrid"
Final bid550 SEK
Est600 SEK
RINGAR, 2 st, silver, 1950-/60-tal, bla med bergkristall
Final bid600 SEK
Est300 SEK
KONSOLBORD, 1800-/1900-tal
KONSOLBORD, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
SERVISPORSLIN, 35 del, porslin, "Asiatic Pheasans", Wedgwood, England
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BRINGARE, 2 st, glas, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, Profim, samtida
SITTPUFF, Profim, samtida
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SELTERGLAS, 11 st, "Hertig Carls glas", även kallade Nyköpingsglas, Reijmyre glasbruk
Final bid550 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1938
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BRINGARE, porslin, "Hedera", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TEXTIL, bomull, enligt uppgift inköpt på Bali 1989
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, Thonetstil, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KOPPARGRYTA, på stativ, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, 5 st, bla Seiko, Certina, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, empirestil, sannolikt England, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad SAM
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOPPARPANNA, rund form, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SILVERSMYCKEN, 7 del, bl a hängen
Final bid250 SEK
Est300 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 1 par, mässig, Skultuna, no. 68, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ÅKE AXELSSON, karmstolar, 4 st, "Bohem", för Gemla, 1990-tal
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
SKULPTUR, marmor, sannolikt sent 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st stolar, "Mimat", 1960-tal
Final bid6,400 SEK
Est6,000 SEK
VÄGGPLAKETT, stengods, "Ängsklocka", formgiven av Heinz Erret, Gustavsberg, 1900-talets andra häft
Final bid100 SEK
Est300 SEK