TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VAS, stengods, monogramstämplad MG Konstfack, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MASK, skuret och bemålat trä, Afrika
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SAMLING STENARTER, 5 st, bla kolmårdsmarmor och porfyr
Final bid400 SEK
Est2,000 SEK
RADIOLA, LM Eriksson, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUNNAR BOLIN, "Nostalgi", Essem Design, samtida
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SNURRSTOL, Arper, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TRASMATTA, 1900-/2000-tal, ca 248 x 128 cm
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATTA, vävd, ull, 1900-/2000-tal, ca 200 x 137 cm
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, silver, med större bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, Vallonmässing, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, silver, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HÖGA HATTAR, 3 st, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SAMLING STENÄMNEN, bla porfyr och kolmårdsmarmor
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
VASER, 6 st, keramik, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, trä, Modell & Form, 1990-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, "Pojke med hink", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est600 SEK
GLASPLATTOR, 8 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIMON GATE, vas, "Tusen fönster", glas, Orrefors
Final bid200 SEK
Est500 SEK
EVA DARPÖ (född 1954), skulptur, 1900-/2000-tal, signerad
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, Charles Jourdan, gulmetall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18k guld, "Brutet löv", Lapponia, Finland, med pärlor, tot vikt ca 7 g
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, silver, 1900-talets första häft
Final bid850 SEK
Est500 SEK
RING, 18k vitguld, med gammalslipade diamanter tot ca 0.40 ct, tot vikt ca 2,6 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPA, 1940-/50-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
INGRID KOPPANG (född ?), blandteknik, signerad
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANNA, porslin, Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est800 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 6 delar, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BESTICKLÅDA, spån, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, EFG, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ERLING JOHANSSON (född 1934), akryl på pannå, monogramsignerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DUK, bomull, sannolikt Klässbols, 2000-tal, ca 240 x 138 cm
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 4 st, odlade pärlor, modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRICKA, vitmetall, art déco, 1920-/30-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LIZZIE VELANDER, 1 par, kandelabrar, IKEA, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, monogramsignerad och daterad GL 43
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SÄNGHIMMEL, trä, 1700-/1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK