BORD, 1950/60-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
STEKGRYTA OCH PLÄTTLAGG, gjutjärn, större modell, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
TUNNA, koppar, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, otydliga svenska stämplar 1864, vikt ca 425 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
ORIENTMATTA, Hamadan, old, galleri, 422 x 106 cm
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Conform, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
GRÄDDKANNA, silver, L&C 1852, vikt ca 114 g
Final bid550 SEK
Est500 SEK
JACKOR, 5 st, Craft, Arcteryx, Norröna, Haglöfs samt Vaude, herr, strlk M
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKE, mässing, barock, 1600-/1700-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,500 SEK
SIDOBORD, 1980-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SÅSSNIPA, porslin, Ostindia, Rörstrand
Final bid250 SEK
Est200 SEK
SKOGSBERG & SMART, 2 st, ljuslyktor, varav en signerad
Final bid500 SEK
Est500 SEK
JAKTHORN, 2 st, mässing och koppar, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SALONGSBORD, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
KOPPARFORM, större modell, 1800-tal, diameter 83 cm
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
GÖSTA FALCK (född 1920), olja på duk, signerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, osignerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KNAPPDRAGSPEL, Hohner, 1900-talets mitt, mindre modell
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SEKRETÄR, ek, 1700-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
JULKYRKA, Skällviks kyrka, Linköpings stift, daterad 1974
Final bid850 SEK
Est300 SEK
SIMON GATE, vas och karaff, glas, Sandvik
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PALL, industristil, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1980-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
PALL, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, Halle Pacific, 2000-tal, klädsel i textil av Paul Smith
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAPIO WIRKKALA. 9 st, glas, bla snapsglas "Niva", Iittala
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, skuret och bemålat trä, orientalisk, 1700-/1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BOKHYLLA, 1950-/60-tal, fanerad med teak
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
TRAKTÖRPANNOR, 3 st, koppar, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, glas, skulptur, monogramsignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VÄGGHYLLA, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 59,7 g
Final bid25,000 SEK
Est30,000 SEK
BROSCHER, 2 st, silver, bla Danmark, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PALLAR, 1 par, 2000-tal, Materia
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JALUSISKÅP, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk osignerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 18,3 g
Final bid7,800 SEK
Est8,000 SEK
STRÖSOCKERSKÅL, silver, stämplar ISL 1843, vikt ca 665 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
STOL, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, keramik, Upsala Ekeby, 1930-/40-tal, sannolikt Anna-Lisa Thomson
Final bid250 SEK
Est300 SEK