KAFFESKEDAR, 6 st, silver, "Linnea Borealis", 1975, tot vikt ca 70 g
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR ett par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPA, vitlackerad metall, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BOCKBORD, furu, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
INGEBORG LUNDIN, skål, glas, större modell, osignerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JOHN-ORVAR LAKE, skål, glas, Ekenäs, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORD, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
PLÅTBURKAR, 10 st, bl a 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
USHA BISWAS (Indien, 1940-2018), blandteknik, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, sterlingsilver, Israel Freeman & Son Ltd, London, total vikt ca 738 g
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
COLLIER, 3 st, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 1 par, glas, "Festivo", Iittala
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BALJFÅTÖLJ, 1800-tal, gråmålad
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
RINGAR, 3 st, 23k guld, tot vikt ca 14,5 g
Final bid8,000 SEK
Est8,000 SEK
JACKIE LYND, 5 st mattallrikar, "Maj", Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, Louis XVI-stil, större modell, 1900-tal
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 30 del, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR, 3 st, trä, allmoge, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SKOGSBERG & SMART, 3 st, ljuslyktor, varav en signerad
Final bid500 SEK
Est600 SEK
AKSEL KJERSGAARD. spegel, teak, 1950-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Aneta, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 5,7 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
STOL, 1700-/1800-tal, sk svenska modellen
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
KÖKSKNIV, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Isku, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 6 st, "Blitz", design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BYRÅ, sannolikt Sydeuropa, 1700-tal
Final bid6,600 SEK
Est2,500 SEK
CARLO MORETTI, bla, glas, 5 del, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, ett par,1950/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
VÄGGTELEFON, Telegrafverkets Verkstad Stockholm, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
JAN JOHANSSON, vas, kristall, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LEKSAKSBILAR, 8 st, bla Corgi, Matchbox, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PALL, 1900-talets första hälft, gråmålad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, Johansson & Karlsson, Gusum, 1900-/2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, "Blitz", design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ELISABETH LOHOLT, vas, signerad och daterad 66
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
AGNE ARONSSON, vas, stengods, monogramsignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LANTERNA, koppar, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK