TAKLAMPA, Wever & Ducré, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SPELDOSA / CIGGARETTSKRIN, trä, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med mabépärlor, tot vikt ca 1,4 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld och platina, med gammalslipade diamanter, tot vikt ca 1,9 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, lergods, sannolikt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSTELEFON, Televerket, Nynäshamn, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LYUDMILA SHENDEROVA (född ?), blandteknik på duk, signerad och daterad 2021
Final bid550 SEK
Est500 SEK
STAFFLI, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1950-/60-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FOTPALL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,2 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
RING, 18k guld, med opaler, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
JULIA KOTENKO (född ?), blandteknik på duk, signerad och daterad 2019
Final bid450 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GLASHÄNGEN, 7 st, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, sannolikt 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, konstmassa, efter Auguste Moreau, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
BESTICK, 21 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 1 390 g
Final bid7,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 4,5 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
KLÄDHÄNGARE, svartlackerad metall, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KUDDAR, 2 st, &Tradition, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 12,4 g
Final bid6,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla kolsten, bärnsten, brons Kalevala, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 1 372 g
Final bid9,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
MARI SIMMULSON (1911-2000), fat, keramik, Upsala Ekeby, monogramsignerat
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMEKNIV, J Marttiini Lapinleuku, Finland
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
LUFTGEVÄR, Gamo, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 3 del servisporslin, benporslin, "Nobel", Rörstrand
Final bid500 SEK
Est800 SEK
FÅRSKINN, Scandilock design, 2020-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, ca 352 x 254 cm
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad, daterad 2005
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
SNURRSTOL, "Kite", Swedese, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DALAMÅLNING, kopiemålning, signerad och daterad Witold 1991
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BARNVAGN, med korgsäng, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK