TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver och röd sten, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 10 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid8,000 SEK
Est2,000 SEK
CASOLETTER, 1 par, mässing, Skultuna bruk, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, "Hjortron", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
KAKFAT PÅ FOT, 3 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Final bid300 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra, nutida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, ek, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret och bemålat trä, bla 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
SMÖRHUNDAR SAMT SMÖRKNIV, 10 del, samearbete, renhorn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FAT PÅ FOT, porslin, Meissen, lökmönstret, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Rosetti light", Italien, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANNA, SKÅLFAT OCH BURK, keramik, bla Pomona Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BRICKOR, 1 par, mässing, rokokoform
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 11 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Final bid500 SEK
Est700 SEK
ULF SUCKDORFF, skulptur, vitmetall, 1966
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, Rörstrand, signerat
Final bid500 SEK
Est500 SEK
AVLASTNINGSBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
PRESSGLAS, 17 del, mestadels turbinglas, bl a Reijmyre glasbruk
Final bid350 SEK
Est500 SEK
WILHELM KÅGE, sannolikt, vas, stengods, 1900-talets andra hälft, osignerad
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TOKUJIN YOSHIOKA, bordslampa, "Planet", Kartell
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
SITTPUFF, Vitra, samtida
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, 1930-/40-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
COLLIER, enligt uppgift Murano, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GWT Stockholm 1827, vikt ca 145 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
NÄSDUKSSKÅL, sannolikt Venini, Murano, Italien, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
LARS HELLSTEN (född 1933), vas, glas, "Blue Wave", Orrefors 2001, signerad och etikettmärkt
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
KANDELARBER, allmoge, smide, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, Orrefors, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid600 SEK
Est600 SEK
LEKSAKSBILAR, 2 st, plåt, Japan, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ANNA LISA THOMSON, fat, Upsala Ekeby, lergods nr 1070, monogramsignerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, furu, 1970-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GUNNAR BOLIN, hatthylla, "Nostalgi", Essem Design, samtida
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
LISA LARSON, "Gunnar Sträng", sparbössa, Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, bla Hackefors och Upsala-Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA, glas, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BLOMBÄNK, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
MATTA, Rölakan, sannolikt 1900-talets andra hälft, ca 270 x 173 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 15,3 g
Final bid8,200 SEK
Est8,000 SEK