TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Hillerstorp, 1900-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
JALUSISKRIVBORD, ek, 1900-talets början
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SPEGELBYRÅ, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VASER, 1 par, porslin, Franklin Collection, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, marmor och patinerad metall, art déco-stil, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, sterlingsilver, Finland, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARBETSSTOL, Anders Krahner Industriverkstad Skillingaryd, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figurer, 2 st, stengods, Gustavsberg
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 94
Final bid150 SEK
Est300 SEK
DOLK, "Den Svenska Permissionsbajonetten", FM Mattsson, Mora, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
MARIAN ZAWADSKY, skålfat, keramik, Tilgmans, 1958
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
BORDSPENDYL, förgylld brons, 1800-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
UNO WESTERBERG, 3 st, ljusstakar, glas, Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 8,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 11,5 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
SERIETIDNINGAR, Kalle Anka, 1980-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1800-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
BORDSUR, mässing, Tissnis, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PETER J LASSEN, 4 st skåpsmoduler, Montana, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, tårtfat, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18K, vikt ca 4,3 gram
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
JOHAN JOHANSSON (1879-1951), färglitografi, signerad och numrerad 24/200
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SVEPASK, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver och röd sten, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 10 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid8,000 SEK
Est2,000 SEK
CASOLETTER, 1 par, mässing, Skultuna bruk, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, "Hjortron", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
KAKFAT PÅ FOT, 3 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Final bid300 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra, nutida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, ek, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret och bemålat trä, bla 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
SMÖRHUNDAR SAMT SMÖRKNIV, 10 del, samearbete, renhorn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FAT PÅ FOT, porslin, Meissen, lökmönstret, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Rosetti light", Italien, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANNA, SKÅLFAT OCH BURK, keramik, bla Pomona Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK