BARNBÖCKER, 7 st, av Elsa Beskow, bla Tant Bruns Födelsedag, Albert Bonniers Förlag 1972
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY, Danmark, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, Lyktan Bankeryd, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TERRIN MED LOCK OCH FAT, porslin, lökmönstret, Villeroy & Boch / England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PLÅTBURK, Göta delikata karameller, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, gjutjärn, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
FIGURER, 3 st, porslin, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PALL, furu, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, såsskål med lock, porslin, "Blå Blomster", 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
PEDER DUKE (1938-2003), serigrafi, signerad och daterad -83,
Final bid500 SEK
Est500 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, sannolikt 1970-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
VAS, glas, möjligen Simon Gate, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, DKNY, dam, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, Ewå, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 10 kaffekoppar med fat, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 8 st, mässing, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, 1700-/1800-tal
BYRÅ, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, Sydeuropa, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, furu, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
ERIC NORSELIUS, olja på duk, signerad och daterad
Final bid250 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, "Hekla" Jon Olafsson för Fog & Morup, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Maija -69
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Garmin och Newport, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPSFOT, opakglas och mässing, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VALENTINO, mobilfodral
VALENTINO, mobilfodral
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, "Sköldpadda, stengods, Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
STIG LINDBERG, kaffekanna, stengods, "Terma", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1920-/30-tal, saturnusmodell
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
FIGUR, lergods, Thomas Hellström, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1980
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
WILLIAM GISLANDER (1890-1937), olja på duk, signerad
Final bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
SIDOBORD, grönmålat, 1900-tal
SIDOBORD, grönmålat, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SMYCKEN, 9 del, bla förgyllt silver, med granater, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, Danmark, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
VÄGGPENDYL, ek, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, Kosta Boda, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad 1981
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GLASSERVIS, 96 del, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal
KITTEL, koppar, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK