KARAFF, tenn, J Bjuhr, COK, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SKÅLFAT, porslin, sannolikt Japan, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, jugendstil, patinerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GUNILLA TYRBERG (född 1943), skulptur, monogramsignerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Svend Jespersen / Ebbe Sadolin, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
KORG, med lock, rotting, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VITVINSGLAS, 6 st, kristall, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VITRINSKÅP, ek, 1800-tal
Final bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, ca 205 x 125 cm
Final bid450 SEK
Est600 SEK
VASER, 1 par, cloisonné, orientaliska, sannolikt 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BARPALLAR, 3 st, "ADD", Lammhults, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, bokhylla, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, sanolikt 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
BÄNK, allmoge, furu, Dalarna, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
KLOCKA, HÄNGLÅS OCH PEPPARKVARN, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 13 st, silver, tot vikt ca 200 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
SOFFA, empirestil, 1800-/1900-tal
Final bid6,500 SEK
Est9,000 SEK
LOUIS VUITTON, mobilfodral, för iphone
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SVEN ERIK JAKOBSSON (född 1934), färglitografi, signerad
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est600 SEK
VETTAR, 8 st, bl a skuret och bemålat trä, 1980-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 205 x 125 cm
Final bid200 SEK
Est600 SEK
PIEDESTAL, engelsk stil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SERVISPORSLIN, 49 del, porslin, Lidköping, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SÄNGBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORNAMENT, brons och metall, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ELIS BERGH, 1 par ljusstakar, kristall, "Kent", Kosta, signerade
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
HARRY BREILAND (Norge 1919-1951), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid200 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, keramik, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MÅNSKENSAMPEL, 1800-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar, 5 st, "Bern", Gemla, 2000-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, 13 del, fruktservis,, "Fructus", Arabia, 1970-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,6 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BRICKA, lackarbete, sannolikt Japan, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOPPARFORMAR, 3 st, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KOPPAR, 3+2 st, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK