SKÅL PÅ FOT, trä, 1900-tal
SKÅL PÅ FOT, trä, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
WILHELM LINDWALL, akryl, signerad
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ILLUM WIKKELSØ, fåtölj, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
VÄGGLAMPA, "Fields Parete", Foscarini, Italien, 2000-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LEKSAKER, 6 st, Steiff, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
KUDDAR, 2 st, rosenkelim, ca 50 x 50 cm
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PETER J LASSEN, 3 st skåpsmoduler, Montana, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
GEORGE NELSON, väggur, "Ballclock", Vitra, 2000-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GRAVYR, 1800-tal, "Friaredans i Delsbo"
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid3,600 SEK
Est1,800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid950 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 22,5 gram
Final bid9,200 SEK
Est11,000 SEK
FAT, silver, England, 1800-/1900-tal, vikt ca 140 g
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, marmor, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
KÄPPAR, 2 st, med silverkrycka, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BING OCH GRÖNDAHL, 4 del, porslin, "Måsen", 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, England, 1800-tal, olja på duk
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, från SJ järnvägar, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, sengustavianska, tidigt 1800-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
MATSALSSKÅP, Åmells, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
YTTERFODER, KOPP OCH SKÅLAR, 4 del, keramik, orientaliska, bla 1800-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
PATRICIA URQUIOLA, karmstol, Italien, EMU, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
INNERMOST, bordslampa, "Asteroid", Koray Ozgen, Frankrike, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, "Regnaholm", IKEA, ur 1700-talsserien
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gärsnäs, 2000-tal, snurrbara
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord/sidobord, "Buff", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
ASSIETTER OCH UPPLÄGGNINGSFAT, 13 del, fajans, Upsala Ekeby, sannolikt 1940-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, empire, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 19 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 286 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
KOPPARBALJA, 1900-tal
KOPPARBALJA, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
HUGO BOSS, herrjacka, läder och päls, storlek 52, 2010-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
VÄGGRELIEFER, 1 par, metall, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vinglas, "Inca", Kosta Boda
Final bid800 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Satsuma, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
ELDSTÄLL, 5 del, mässing, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TOM DIXON, pendellampa, stål, "Etch"
Final bid350 SEK
Est500 SEK
JAIME HAYON, sidobord, "Piña", Magis, Italien, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1700-/1800-tal, otydligt signerad
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
COLLIER, silver, 1900-tal
COLLIER, silver, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ANDERS PEHRSON, skrivbordslampa, "Simris", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK