FAT, silver, Eskilstuna 1958, vikt ca 560 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, trä, Taserud, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPEGEL MED LAMPETTER, 3 del, tenn, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, furu, 1700-/1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
SALONGSBORD, Karl Johanstil, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
URNA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid6,400 SEK
Est9,000 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
MAJA FJAESTAD (1873-1961), 2 st, blandteknik, signerade
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
EERO AARNIO, "Pingy", Magis, Italien
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, keramik, bla Tunisien, 1900-tales andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSUR, förgylld brons, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
SOFFA, "Alex", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HEDNABORD, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
VICTOR CARRASCO, soffa, Viccarbe, 2000-tal
Final bid5,000 SEK
Est8,000 SEK
SKULPTUR, brons, 1800-talets första hälft
Final bid5,400 SEK
Est2,000 SEK
GEORGE NELSON, väggur, "Ballclock", Vitra, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
KOMPASS, i trälåda, Silva typ 41, CO 91, Kjellström, Stockholm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med röda stenar, tot vikt ca 3,9 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, metall, jugend, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
KANDELABRAR, 2 st, smide, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOL, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 6 st, stål, bla Roamer, Brovi, Eweco, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad och daterad Harald Lindberg 1975
Final bid450 SEK
Est500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
STOLAR, 2 st snarlika, allmoge, furu, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JENNY NYSTRÖM (1854-1946), tusch, signerad
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 236 x 163 cm
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
JAIME HAYON, sidobord, "Piña", Magis, Italien, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR OCH SKÅLAR, 3 del, glas, bla Berit Johansson
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 196 x 103 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARTUR LINDQVIST, trädgårdsmöbel, 5 del, "A2", Grythyttan, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1950-/60-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 4 st, "Cobra", Källemo, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, silver, svenska stämplar DE Falköping 1974
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Boda Artist Collection, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOCKBORD, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
HUNG-MING CHEN & CHEN YEN WEI, loungefåtölj, "Afteroom Lounge", för Menu, Danmark, 2000-tal
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
MILAN VOBRUBA (1934-2016), färglitografi, signerad och daterad -76
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL PÅ FOT, trä, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK