PARAPLYSTÄLL OCH HINK, 2 del, koppar, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
GUNNAR NYLUND, figur, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Hummel, Goebel, Tyskland, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SEKRETÄR, allmoge, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
PIEDESTAL, kolonialstil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKKRONOR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, mindre modell
Final bid450 SEK
Est800 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, lampa, "Triplex-Pendel", industri, 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
BORD, 1700-/1800-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,200 SEK
COLLIER, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 8,7 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
LAVOAR, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 3 del, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SÄNGBORD/SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, olja på duk, otydligt signerad
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER OCH ARMBANDSUR, mestadels 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-tal, olja på pannå, signerad J Grimstone
Final bid300 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 1 par, "HUG", Bolia, Hertel & Klarhoefer, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MARGARETA HENNIX, 4 kaffekoppar med fat, porslin, "Krokus", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, 5 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
GALLERSKÅLAR, 1 par, silver, England, 1900-tal, vikt ca 100 g
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 153 x 101 cm
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ERIK WÖRTZ, 1 par safarifåtöljer, "Rally", IKEA, 1971
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
ERIK WÖRTZ. safarifåtöljer, 1 par, "Rally", IKEA, 1971
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
HEE WELLING, 6 st stolar, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad E Carter
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), dekortallrik, porslin, Arabia, stämpelsignerat
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
MÄRKLIN, 3043 SJ:s Rc lok 1010, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
VAS OCH SKÅL, glas, bla Bertil Vallien, Boda, 1900-/2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, Limoges, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver, GAB Stockholm 1907, vikt ca 445 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
SALT- OCH SOCKERSTRÖARE, silver, 1900-tal, tot vikt ca 174 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
PLÅTLEKSAK, Schuco Examico 4001, Tyskland, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, fanerad med teak, 1950-/60-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
LÅS, järn, sannolikt 1700-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, Krogenäs Möbler, Norge, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, färgitografier, otydligt signerade
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSVAGN, gulmetall, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Eskilstuna, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, trä och koppar, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
PUNSCHMUGGAR, 10 st silver, tot vikt ca 340 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
BLOMSTERAMPLAR, 3 st, porslin, Guldkroken, sent 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK