FÄLLBORD, björk, 1800-tal
FÄLLBORD, björk, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
POKALER, 3 st, silver, MGAB 1930, tot vikt ca 180 g
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
KÄPP, handtag av silver, GAB Stockholm 1928
Final bid350 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JOAN MIRÒ, bok, "Lithographe III", 1964-1969, med 6 originallitografier
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FIGUR, lergods, 1900-tal
FIGUR, lergods, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VASER, 1 par, cloisonné, orientaliska, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKULPTUR, brons, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOCKERSKRIN, silver, vikt ca 140 g
Final bid950 SEK
Est600 SEK
GUSTAV BERLIN (1905-1988), olja på pannå, signerad och daterad 1945
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ÖVERKAST / PLÄD, Newport, samtida
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
SKULPTUR, trä, 1900-tal
SKULPTUR, trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, brickbord, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Final bid550 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 8 st, bronserad metall, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 9 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid750 SEK
Est500 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat samt vas, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SNÄCKOR, 20 st, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
POTTSKÅP, Louis XV-stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVERINGSFAT, ek, Alvar Aalto collection, Iittala, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 15 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
FAT, porslin, Imari, 1700-/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-tal, tot vikt ca 374 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BERGÈRE, Louis XVI-stil, 1900-talets första häft
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
KAMIN, gjutjärn, Bolinders no 101, Stockholm, tidigt 1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad G Stewart, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, marmor, 2000-tal
SIDOBORD, marmor, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k guld, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
STORMLYKTA, Optimus 1550/500CP, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SHAKER OCH ISHINK, metall och glas, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KÄPP, handtag av silver, BEB, 1927
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Wallendorf, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ASKKOPP, silver, sannolikt 1900-talets andra hälft, vikt ca 79 g
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MANGELBRÄDE, allmoge, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KOLHÄMTARE, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPA, metall, AJH, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, möjligen Maison Charles, sent 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SERVETTRINGAR, 7 st, silver, olika modeller, 1900-tal, tot vikt ca 118 g
Final bid850 SEK
Est800 SEK
KLOCKARMBAND, ca 13 st, läder, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 12 st, vinglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est600 SEK
SMÖRHUNDAR, 10 st, nysilver, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK