CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Final bid5,800 SEK
Est5,000 SEK
SKED, mässing, 1700-/1800-tal, större modell
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGHYLLA, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SERIETIDNINGAR, mestadels 1950-tal, bla Fantomen, Tarzan, Tuff och Tuss, Biffen och Bananen
Final bid550 SEK
Est500 SEK
VÄGGKLOCKA, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est300 SEK
BERIT JOHANSSON, fat, glas, 1900-/2000-tal, osignerat
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JULIA SWINBURNE (England, 1796-1893), olja på pannå, signerad och daterad à tergo 1825
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING SK FILMISAR/IDOLBILDER, 1950-tal, bla James Stewart, Ava Gardner
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 70 x 275 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 11 del, "Grön Anna", Göteborg, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
PALL, industristil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
DIXON CLARK (England, 1849-1944), olja på duk, signerad
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 2 st, Lindome, omkring år 1800 resp senare tillverkning
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
JALUSISKÅP, från SJ järnvägar, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 del, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1700-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TABURETTER, 1 par, senempire, Carl Theodor Becker, Stockholm, 1800-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, olja på papp, osignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MÄRKLIN, tågbana samt vagnar, mestadels 1950-/60-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
KAFFESERVIS, 6 del, porslin, Meissen, Tyskland, empire, 1800-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, teak, av Ulf Ekdahl 1973
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFERAD KONSTNÄR, sannolikt Englad, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, 18k guld, med cabochonslipade ametister, tot vikt ca 6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KORKSKRUV, teak och metall, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est200 SEK
STEKFAT, porslin, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RESEBESTICK, 3 del, silver, i etui från Annie Stendström Norrköping, 1927, tot vikt ca 130 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide, Boda, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
SÄNGBORD/SIDOBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,200 SEK
ODDMAR BJÖRKLUND (1907-1997), olja på duk, signerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Stockholm 1937
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
Final bid350 SEK
Est800 SEK
Final bid750 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1800-talets slut
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, 1 par, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BERGÈRER, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
SKÅL, vitmetall och trä, orientalisk, sannolikt 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 36 del, rostfritt stål, "Focus de Luxe", Folke Arström, Gense, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
BLOMBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK