TAKLAMPA, "Aston", House Doctor, samtida
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SNURRSTOLAR, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GANT, trenchcoat, dam, strlk XL
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ÖRSJÖ BELYSNING, vägglampa, "PJ70", Box Arkitekter, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, Svegards, Markaryd, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Svegards, Markaryd, 1950-/60-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, med snäckskalskamé, Stockholm 1947, tot vikt ca 2 g
Final bid450 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SVEN KAI-LARSEN, "Museum-pallen", formgiven 1963, Danmark
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est500 SEK
TELERADIO OCH HÖGTALARE, Webster Electronic Co, USA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FAT, 2 st, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, porslin, orientaliskt, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-al
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar, mässing, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ERIK LEONARD VERDE (1904-1976), olja på pannå, signerad och daterad -50
Final bid200 SEK
Est800 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
SERVISPORSLIN, 20 del, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
DOSA, BÄGARE OCH BORDSKLOCKA, mässing, bla 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PALLAR, 2 st, Lammhults, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MATTA, Kelim, galleri, ca 388 x 82 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
RÖRSTRAND, fat, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1900-talet andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
HALSRING OCH ARMBAND, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
MYNT, silver, 1000 yen, Tokyo, Japan, 1964
Final bid100 SEK
Est300 SEK
UNO WESTERBERG, väggskulptur, glas, Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, gjutgods, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BURBERRY, 1 par gummistövlar, från omkring 2015, strlk 39
Final bid500 SEK
Est500 SEK
KANDELABER, mässing, Skultuna Bruk, no 105, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HÖGANÄS KRUS, 5 st, keramik, olika storlekar, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, silver, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SEIKO, armbandsur, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 1,6 g
Final bid600 SEK
Est700 SEK
FOHUNDAR, 2 par, keramik och gjutgods, orientaliska, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BROSCHER, 4 st, förgyllt silver, med granater, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
DOSOR, 2 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, 1950-/60-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
TRAPPSTEGE, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, med granater, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 9,6 g
Final bid3,900 SEK
Est5,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Göteborg 1964
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, 1940-tal, sannolikt Axel Larsson Svenska Möbelfabrikerna Bodafors
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuslykta, glas, Kosta Boda
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, förgyllt silver och granater, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK