SKÅLAR, 2 st, glas, bla Bertil Vallien, Artist Collection, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, teak och glas, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAMBURMAJOR, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SNUSDOSA, silver, 1800-tal, vikt ca 98 g
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
SOFFA, 1960-/70-tal
Final bid2,800 SEK
Est800 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MARIVI CALVO, taklampa, LZF, modern formgivning
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HÖRNVITRINSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BANG & OLUFSEN, Beosystem 2500 CD-spelare samt Beolab 3000 1 par högtalare, Danmark, 19/2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPA, gjutgods och glas, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampkupa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 3 delar, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK
BORD, 1930-/40-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
BORD, Gubi, "2.0", samtida
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, med smaragd, total vikt ca 8,3 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ERICH & INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
FOTSKRAPA, gjutjärn, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 7 st, silver, bla 1807, tot vikt ca 405 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
KRÅSNÅLAR, 3 st, 18k guld, bla med briljantslipad diamant, tot vikt ca 3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
MOCKASKEDAR, 12+7 st, silver, bla CG Hallberg 1951, total vikt ca 205 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
ANTTI KOTILAINEN, 5 st stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 150 x 90 cm
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
TERMOS, "Quack" Georg Jensen, Danmark
Final bid550 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, PMP, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est800 SEK
BRÄNNVINSFLASKA, glas, daterad år 1837
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ANTTI KOTILAINEN, "Sola", stolar, 1 par, Martela, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 16,2 g
Final bid7,000 SEK
Est8,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter 0.10 resp 0.14 ct, tot vikt ca 3,8 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est300 SEK
RING, silver, svenska stämplar GK Stockholm, 1960-/70-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, 6 st, porslin, Kina, bla 1800-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVERSKEDAR, olika modeller, 9 delar, silver, 1900-tal, tot vikt ca 164 g
Final bid800 SEK
Est600 SEK
HARALD SALOMON, figurin, porslin, "Baliflickan", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, mässing och glas, 1900-tales andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, mässing och glas, 1900-tales andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BAKELSESPADE OCH TÄNGER, 3 del, silver, tot vikt ca 115 g
Final bid600 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1950-/60-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med rubin och gammalslipade diamanter, tot vikt ca 4,2 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
FÅTÖLJ, Arper, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
RING, silver, sannolikt 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, lergods, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
STEGE, trä, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK