ARNE NILSSON (född 1925), akvarell, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 73 del glasservis, "Prince", Göran Wärff, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin och patinerad metall, sannolikt Frankrike, samtida
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid900 SEK
Est3,000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Bulova, tot vikt ca 21,5 g
Final bid7,200 SEK
Est6,000 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, fåtölj, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
SIRI RATHSMAN (1895-1974), färglitografi, signerad och daterad 1949
Final bid950 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, patinerad mässing, 1900-tales andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFA, "Addit", Lammhult, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PALL, kromad metall, AWAB, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
MAHJONGSPEL, Kina, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
ELDGAFFEL, smide, sannolikt 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARNE NORELL, fotpallar, 1 par, Norell, Gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 3 st, keramik, Kaiser, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, glas, Ateljé Engberg, Urshult, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STOL, gustaviansk, omkring år 1800
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SVEPASK, orientalisk, trä, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 10,5 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
BANKETT, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGUR, lergods, sannolikt Aldo Londi, Bitossi, Italien
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson
Final bid14,000 SEK
Est18,000 SEK
MODELLSKEPP, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas och metall, 1960-/70-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KARAFF OCH GLAS, 3 del, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSSTÄLL, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CLAES HAKE (född 1945), litografi, signerad och numrerad 136/150
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
GUNGSTOL, thonetstil, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SLAGBORD, furu,1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad H Boye, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PLUNTOR, 2 st, glas, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6,5 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
GLASSERVIS, 22 del, glas, 1960/70-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KÄRL, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 4 st, Gillis Lundgren, "Öglan", Ikea, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPA. glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LAMPSKÄRMAR, 2 + 2 st, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, olja på pannå, signerad och daterad W Shaw 1826
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, Mema, total vikt ca 330 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
SJÖKORT, ca 18 st, 1900-tales andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, T Eldh, Göteborg 1961, tot vikt ca
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad HJ Hilding, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK