RUNE WAHLSTRÖM (1916-1968), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gemla, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
PIEDESTAL, Japan, 1900-talets första häft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MATS HÖJER, färglitografi, signerad och numrerad 209/290
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÄRDSKRIN, allmoge, 1700-tal
FÄRDSKRIN, allmoge, 1700-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HERTHA BENGTSON, salt och pepparströare, porslin, "Blå eld", med fat i teak, Rörstrand
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BERT ÖSTERLUND, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1700-/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
INGE PETTERSSON, oljemålning, signerad
Final bid300 SEK
Est600 SEK
TAKKRONA, Newport, 2000-tal
TAKKRONA, Newport, 2000-tal
Final bid5,800 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 2,7 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamant samt vita stenar, tot vikt ca 4 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, åttkantslipade diamanter, JP Stockholm 1960, tot vikt ca 4,5 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
SPEGELLAMPETT, bronserad, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
MATTA, Kina, old, ca 342 x 237 cm
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k tvåfärgat guld, med briljantslipade diamanter, sannolikt 2000-tal, tot vikt ca 5,6 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
BLÄCKHORN, mässing, Gusums Bruk, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KRUKA, cloisonné, orientalisk, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
FIGURIN, parian, Gustaf Eriksson, Gustafsberg
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAPIO WIRKKALA, skulptur, porslin, "Påsen", Rosenthal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKKRONA, "Drop Chandelier Bulp", 101 Copenhagen, Danmark, nutida
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
PIEDESTAL, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Boréns, 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med snäckskalskamé, tot vikt ca 4 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 18,6 g
Final bid12,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -41
Final bid350 SEK
Est1,200 SEK
BERTIL WIDBRANDT, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PÄRLCOLLIER, SJALNÅL OCH HÄNGE, bla odlade pärlor och silver, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Final bid350 SEK
Est1,200 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Eterna, herr, quartz
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 2 st, malm, BJ Mattson Mora, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PENTTI SARPANEVA, smyckesgranityr, 4 delar, brons, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början
LJUSKRONA, 1900-talets början
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum 1989
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ENSTENSRINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
Final bid800 SEK
Est400 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ESSKORNETT, vitmetall, England, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK