- Det dukade bordetClear filters
DUKAR, 4 st, linnedamast
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
VASER OCH LJUSLYKTOR, 5 del, glas, Reijmyre, mestadels 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, skål på fot, glas, "Tigris", Orrefors, osignerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
BENGT ORUP, karaff, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est300 SEK
BENGT ORUP, 49 del, glasservis, glas, "Recette", Johansfors
Current bid200 SEK
Est800 SEK
INGEBORG LUNDIN, 19 del glasservis, kristall, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
ERIK HÖGLUND, fat på fot, glas, "Chribska", signerad och daterad -92
Current bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Current bid1,200 SEK
Est5,000 SEK
KJELL ENGMAN, tillbringare, glas, Kosta Boda Artist Collection, signerad
Current bid400 SEK
Est800 SEK
OSTKUPOR, 2 st, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K&EC, 1956, vikt ca 249 g
Current bid550 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR OCH SKÅLFAT, 3 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 32 del, servisdelar, kristall, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
FAT, 2 st, stengods, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SOCKER OCH GRÄDDKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1112 samt 1031
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, osignerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, "Centilop", Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
KAFFEKANNA, större modell, koppar, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
NILS LANDBERG, vas, Orrefors, signerad
Current bid850 SEK
Est1,000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 4 st, vinglas, Kosta Boda
Current bid700 SEK
Est1,200 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1038
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, 3 del, servisporslin, keramik, "Terma", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
PLÅTBURKAR, 5 st, "CACAO", 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 5 st, pokalglas, glas, Kosta Boda
Current bid350 SEK
Est800 SEK
ARTHUR PERCY, bordsuppsats med skål, keramik, "Neapel", Gefle, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
KONJAKSKUPOR, 8 st, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 4 del, glas, Kosta Boda
Current bid200 SEK
Est400 SEK
ASSIETTER, 4+1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, skål, glas, 1900-talets andra hälft, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
GLAS, 12 st, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
BERTEL GARDBERG, 22 del, bestickuppsättning, "Triennale", Fiskars, Finland 1900-tal
Current bid250 SEK
Est2,000 SEK