37191 NIELS SLANGE, 2 vol, "Den stormægtigste konges Christian den fierdes...", Danmark 1749

37191a_8dc9cc4b2f17798_med.jpeg
  • 37191a_8dc9cc4b2f17798_sm.jpeg
  • 37191b_8dc9cc4b3976658_sm.jpeg
  • 37191c_8dc9cc4b420278a_sm.jpeg
  • 37191d_8dc9cc4b4a2b5f0_sm.jpeg
  • 37191e_8dc9cc4b53a41aa_sm.jpeg
  • 37191f_8dc9cc4b5c7d4f8_sm.jpeg
  • 37191g_8dc9cc4b64b3700_sm.jpeg
  • 37191h_8dc9cc4b6c9ab5a_sm.jpeg
  • 37191i_8dc9cc4b756d35a_sm.jpeg
  • 37191j_8dc9cc4b7f15eb4_sm.jpeg

...Konges til Danmark og Norge, de venders og gothers, hertugs til Slesvig, Holsten, Stormarn og Ditmersken, greves til Oldenborg og Delmenhorst, historie, sammenskrevet af Niels Slange", København, Hans Kongel. Majests. privilegerede Bogtrykkerie, 1749

"Den stormeagtigte Konge og Enevolds-herre Friederich den femte" samt "Dend Fierde Part af Kong Christian Dend Fierdes Historie"

Halvfranska band med klotrygg, ca 260 x 395 mm

  • Condition:Rygg och omslag med slitage och skador, fläckade, försättsblad med reva resp äldre angrepp, ej fullständigt genomgångna

Estimate8,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)25%
Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK
Shipping Fee (from)250 SEK