Starts: 5 Jan 2022 13:41Ends from: 24 Jan 2022 17:00
Januariauktion
Januariauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- FurnitureClear filters
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", matbord, Karl Andersson & Söner
Final bid5,000 SEK
Est5,000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark
Final bid5,500 SEK
Est5,000 SEK
ARNE JACOBSEN, 5 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid4,800 SEK
Est2,500 SEK
BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark
Final bid12,500 SEK
Est8,000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid4,400 SEK
Est4,500 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Primo/låg, Yngve Ekström, Swedese
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
BORD, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Final bid6,000 SEK
Est2,500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen
Final bid6,000 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ORGELPALL, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
SATSBORD, 3 del, England, 1900-talets andra hälft, idegran
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GOLVUR, allmoge, 1800-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, fanerat med lövträ
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början
Final bid9,500 SEK
Est8,000 SEK
KARMSTOL, England, 1900-tal, klädsel av grönt skinn
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
KONTORSSTOL, Ring Mekanikk, Norge, klädsel av svart skinn
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft, klädsel av brunt skinn
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
KLÄDHÄNGARE, 1900-talets andra hälft, AB Ragnar Torkelson
Final bid450 SEK
Est500 SEK
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
HEE WELLING & HAY, karmstol, "About a Chair", Danmark
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord, bok
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
LAMPBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, mahogny
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KLÄDHÄNGARE, Lourens Fischer, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, AB OH Sjögren, Tranås
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, Materia, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
CHARLES RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, AB OH Sjögren, Tranås
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
FÅTÖLJ, 2000-tal, snurrbar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SEKRETÄR, England, 1900-talets andra hälft, idegran
Final bid450 SEK
Est800 SEK